Puan Ver
3
Puan Ver

Telefonların yaydığı radyosyon dalgaları zararlımıdır?

Telefonların yaydığı radyosyanın zararlı olmadığını bir yerden duymuştum bu doğru mu? Doğruysa neden zararlı değildir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Tek başına elektromanyetik dalganın etkileri ele alındığında, uzun vadeli sonuçlara ulaşılamaz bu 1.

İkincisi, bir çok elektromanyetik alan, vücut tarafından IŞIK olarak algılanmakta. Bu da, gece- akşam, melatonin miktarını düşürmektedir. Hatta kortizol vs stres hormonlarının salınımını uyarabilir bu yolla.

Yani ne açıdan baktığına bağlı oluyor zarar - fayda durumu.

Bir çok otör, akıllı telefon KULLANMIYOR. Acaba niye?

Biz zararsızdır diyerek onlardan daha iyi biliyor olmuyoruz kısaca.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/196632 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/196632
  2. https://www.researchgate.net/profile/Alpaslan_Turkkan/publication/312628249_Elektromanyetik_Alan_ve_Saglik_Etkileri/links/588735f84585150dde4d31c0/Elektromanyetik-Alan-ve-Saglik-Etkileri.pdf https://www.researchgate.net/profile/Alpaslan_Turkkan/publication/312628249_Elektromanyetik_Alan_ve_Saglik_Etkileri/links/588735f84585150dde4d31c0/Elektromanyetik-Alan-ve-Saglik-Etkileri.pdf

Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığına zarar vermesi için frekansının yüksek olması lazımdır.Yüksek frekanslı radyasyon hücrelerde ki protein, DNA vs. de bulunan atomlardaki elektronları iyonize ederek kanserojen etki gösterir. Telefonlarımız ve pek çok elektronik eşyada düşük frekanslı radyo dalgaları kullanılmaktadır. Bunların insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

Bu videoda daha ayrıntılı açıklamalar ve ileri okuma için kaynaklar gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=FfgT6zx4k3Q

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mühendisler, insanlığın çeşitlenen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha da çok çalışmalıdır.”
Harold Chestnut
Geri Bildirim Gönder