Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
4

Telefonların yaydığı radyosyon dalgaları zararlımıdır?

Telefonların yaydığı radyosyanın zararlı olmadığını bir yerden duymuştum bu doğru mu? Doğruysa neden zararlı değildir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Tek başına elektromanyetik dalganın etkileri ele alındığında, uzun vadeli sonuçlara ulaşılamaz bu 1.

İkincisi, bir çok elektromanyetik alan, vücut tarafından IŞIK olarak algılanmakta. Bu da, gece- akşam, melatonin miktarını düşürmektedir. Hatta kortizol vs stres hormonlarının salınımını uyarabilir bu yolla.

Yani ne açıdan baktığına bağlı oluyor zarar - fayda durumu.

Bir çok otör, akıllı telefon KULLANMIYOR. Acaba niye?

Biz zararsızdır diyerek onlardan daha iyi biliyor olmuyoruz kısaca.

197 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Dergipark.org.tr/En/Download/Article-File/196632. (16 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 16 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Www.researchgate.net/Profile/Alpaslan_Turkkan/Publication/312628249_Elektromanyetik_Alan_Ve_Saglik_Etkileri/Links/588735F84585150Dde4D31C0/Elektromanyetik-Alan-Ve-Saglik-Etkileri.pdf. (16 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 16 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığına zarar vermesi için frekansının yüksek olması lazımdır.Yüksek frekanslı radyasyon hücrelerde ki protein, DNA vs. de bulunan atomlardaki elektronları iyonize ederek kanserojen etki gösterir. Telefonlarımız ve pek çok elektronik eşyada düşük frekanslı radyo dalgaları kullanılmaktadır. Bunların insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

Bu videoda daha ayrıntılı açıklamalar ve ileri okuma için kaynaklar gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=FfgT6zx4k3Q

138 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.youtube.com/Channel/Ucsxvk37Blthxd1Rdpwtnm8Q. (15 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 15 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için Evren'i anlamak, bir sanrıda ısrarcı olmaktan çok daha iyidir. O sanrı ne kadar rahatlatıcı ve tatmin edici olursa olsun...”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku