Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tanrının zamandan büyük olması imkansız değil mi?

Zaman kavramını hareket olarak aldığımızda (bilinçsel veya fiziksel değişim) tanrı var olduğunda otomatikman zaman da ortaya çıkmıyor mu? Yani var olan hiçbir şey zaman ötesi olamaz, zaman kavramından üstün olamaz. E bu durum tanrı her şeyden büyüktür mantığına aykırı değil mi? Ya da nominalizm bu durumu açıklıyor mu?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle zaman harekete bağlı değildir. Hiçbirşeyin hareket etmediği bir olasılıkta da zaman geçmeye devam eder kütlesi olan herşey için.

Diğer yandan tanrı kavramını düşünmeden, henüz boyutlar konusunda, bizim içinde bulunduğumuz 3+1 boyut üstü için dahi zaman yoktur. Hatta foton için de zaman yoktur. Geçmiş gelecek şimdi yoktur foton için ve 3+1 boyut üstü için.

Tanrısallık bambaşka bir konu.

Bir hucre, içinde bulunduğu şartlara bakarak INSAN DIYE BIRSEY YOKTUR diyebilir. Haksiz da sayilmaz. Henuz doku sistem organ bile onun icin anlamasi kavramasi imkansiz olgulardir.

Peki ya Tesla haklıysa ve varoluş sonsuz bir örüntü ile devam ediyorsa? Biz de bir üst yapının sadece ufak bir parçası isek.... Aynen atomaltı nin atomun, atomun molekülün, molekülün protein in, onun hücrenin minicik bir parçası olması gibi bu silsile devam ediyorsa...

Bağırsaktaki bir mikroorganizma için orası sonsuz bir boşluktur. Ve uzaylılarla farklı yaratıklarla doludur. Ve başka dokular olamaz yoktur onun için. Ve onu böyle düşündüğü için suçlayamayız. Ama daha ötesi olmadığını kesinlik ile söylemek bilimsel olmaz. Olasılıklara açık olmak bakış acimizi genişletmek geliştirmek zorundayız. Çünkü biz de başka bir organizmanın mokroorganizmasi olabiliriz ve o bütünlüğü anlayamıyor olabiliriz

187 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantığın sesi kısıktır; ancak çok ısrarlıdır.”
Sigmund Freud