Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Stres nasıl bir hastalığı tetikler?

Selamlar, hepimizin duyduğu artık klişeleşmiş bir şey vardır: bir hastalığın sebebini insanın hayattaki stresine, dertlerine bağlamak. Baktığımızda aslında bu durumun pek de yanlış olmadığını görürüz. Merak ettiğim ise nasıl oluyorsa stres gibi psikolojik bir durum bedensel bir hastalığa yol açıyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Stres durumlarında bi nevi vücudumuzun dayanıklılığını artıran,böbrek üstü bezlerimizden "Kortizol" hormonu salgılanır. Bu hormon bizim aşırı duyarlılık göstermemizi engeller.(bkz. Dışarıdan verilen kortizol iğneleri,kremleri

Tabi ki kortizol mucizevi bir şey değil. Eksi yönlerinin en başında ise vücudumuzun savunma sistemini baskılaması vardır. Bu durum da tabi ki vücudumuzu dışarıdan gelen tehditlere(virüsler,bakteriler,mantarlar,parazitler,oksidatif stresler) açık hale getiriyor. Kolaylıkla alt edilebilir hale geçiyoruz.

Suçlumuz tamamen kortizol değil. Vücudumuz çok büyük bir komplex ve bu buzdağının küçük bi kısmı.

Teşekkür
Paylaş
4

Stres yaşamamız bir noktada iyi olması gibi ''stresin olmaması sinir sisteminin ölümü demektir (Eustress) çok aşırı stres olduğunda hastalıklar ve ölümler gerçekleşiyor. Bunun sebebi vucudumuzun hastalıklara verdiği tepkiden kaynaklanır. hatta öyle ki mikropların virüslerin ve diğer dış etmenlerden çok vucudumuzun strese uyum gösterememesinden dolayı oluyor. tabi vucudumuz strese karşı bir takım hormanlar salgılar tamamen savunmasız bırakmaz bizi. misal CFR adı verilen beynin hiptalamustan salgıladığı bir horman gibi. ve ayrıca stres aynı AIDS de olduğu gibi vucudun savunma mekanizmasını alt üst eder

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Halkın ekmeği ve sığınağı olması yetmez, kitapları da olmalıdır. Zihni açlıktan ölen birinin karnının dolu olmasının pek bir değeri yoktur.”
Mark Twain
Geri Bildirim Gönder