Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Boran Kumlu
Boran Kumlu
3,505 UP
Üye
1

Star Wars yapıtlarındaki ışın kılıçlarının yapımı mümkün mü?

Hacksmith kanalında bulunan ışın kılıcı yapım videolarını izledim. Oradaki ışın kılıçları çok güçlü aletler olmasına rağmen yapıtlardaki gibi rahat ve ani kesim hareketleri yapamıyor. Böyle bir kılıç yapılabilir mi veya bu kılıç fizik kurallarına aykırı bir eşya mıdır?
482 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Abdullah Derda Alkazak
Fizikle ilgileniyorum

Harika bir soru!

Öncelikle kısa bir cevapla başlayayım: Hayır, ışın kılıçları Star Wars'ta gördüğümiz şekliyle gerçekte var olamazlar.

Tüm Reklamları Kapat

YAPI: Bir 'ışın' kılıcından bahsediyoruz. Kabzadan çıkan ışığı 1-1,5 metre sonra durduran şey ne? Hiçbir şey. Işık kendiliğinden duruyor. Gerçekte böyle bir şey elbette mümkün değil. Işık ışınları yoluna bir şey çıkana kadar ilerlemeye devam eder. Işın kılıcını Hacksmith'te yapıldığı gibi plazmadan yapmazsan 1 metrelik bir kılıcı maalesef elde edemezsin.

ENERJİ: Star Wars evreninde ışın kılıçlarının güç kaynağı "kyber kristali" denen fantastik cisimlerdir ve ışın kılıçlarına sınırsız denebilecek bir enerji sağlarlar. Bizim evrenimizde böyle şeyler olmadığı için enerji bizim için bir problem olacaktır. İki avuca sığacak kadar küçük bir kabzanın içine, ışın kılıcına uzunca süreler enerji sağlayabilecek teknolojimiz yok; ileride belki olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

ÇAKIŞMA: Işın kılıçları birbiriyle ve lazer ışınlarıyla temas edebiliyor. Ancak bizim evrenimizdeki fotonlar aşırı yüksek enerji düzeyleri haricinde böyle bir davranış sergileyemezler. Bizim ışın kılıçlarımız birbirinin içinden geçerdi ve lazer ışınlarını geri yansıtamazdı.

Neil deGrasse Tyson ve Brian Cox'ın bu konu üzerine kısa bir konuşması var, izlemeni öneririm.

[1]

Kaynaklar

 1. youtu.be. The Physics Of Lightsabers | Startalk. Alındığı Tarih: 21 Ekim 2022. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

Yapılabilir, neden olmasın. Hatta yapıldı bile. Kılıcın kabzasından arkadaki güç paketine kablolar aracılığıyla bağlanan, yüksek ısılı plazma ışınına sahip bir kılıç yapıldı.[1

] Para olsada alsak :D

Tüm Reklamları Kapat

Işın kılıcı
Işın kılıcı
Science World

Kaynaklar

 1. A. Okoyomon. Science Of Star Wars: How Close Can We Get To A Real Lightsaber? - Science World. (4 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Science World | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koralp Erin
Koralp Erin
134K UP
Astrofizik meraklısı...
Orijinal Soru: Star wars'ta ki gibi gerçek bir ışın kılıcı yapmak mümkün mü?

Sonsuz uzunlukta bir ışın kılıcı yapabiliriz.

Çalıştırdığımızda, gökyüzünden uzaya doğru uzar gider. Yere çevirirsek, dünyayı deler geçer. Filmdeki gibi, belli bir noktada kesilerek, kılıç gibi hareket ettirebileceğimiz bir ışın demeti yaratamayız. Bu kurgunun altında yatan temel fizik bile yok. Teorik fizikçi Michio Kaku, bir keresinde kendi sitesinde bir ışın kılıcı yapabilmek için gerekli fiziği açıklamıştı ama hayranları tatmin etmekten çok uzaktı.

Tüm Reklamları Kapat

Tabi ki teknolojinin sınırı yok, şu anki bilgi ve birikimimize göre bunu yapmak imkansız ama belki ilerde fizik yasalarını manipüle edebilecek bir şey buluruz ve bunun sonucu bir ışın kılıcı yaratabiliriz.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Kime Göre
Kime Göre "Deli"? Şeytanlardan Tımarhanelere Akıl Hastalıkları...
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close