Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zabil Salayev
Zabil Salayev
17K UP
Üye
8

Star Wars 3 de Anakin Obi—Wanı yenseydi ne olurdu?

656 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Anakin, Palpatine'in öyküsünü anlattığı sith lordu gibi bir güç zehirlenmesine kapılmıştı zaten. Bu güç zehirlenmesine kapılma nedeni ise Padme'ye olan aşkı. Padme'yi o kadar fazla seviyor ki onu asla ve asla kaybetmeyeceğine emin olmak istiyor. Onu her şartta ölümden bile koruyabileceğine inanmak istiyor. İşte bu zehirli güç. Çünkü ölüm herkes için kaçınılmaz son. Ölüme direnmek, ölümsüzlüğü hedeflemek, karanlık tarafa geçmek demek bir anlamda. Palpatine'de Anakin'in bu aşkını görüyor ve onu zayıf bir nokta olarak Anakin'e karşı kullanıyor. Ona, ölümsüzlüğü hedefleyebileceğini, bunun mümkün olduğunu söylüyor ki bu kabul Jedi felsefesine aykırı. Yani diyebiliriz ki Anakin, Padme'ye olan aşkı sebebi ile Jedi olmaktan vazgeçip Sith oluyor.

Ki zaten Jedi'ların evlenmesi, çocuk yapması vs. yasak. Anakin ve Padme zaten bu yüzden gizlice ilişkilerini sürdürüyorlardı.

Bu temel bilgi ile diyebiliriz ki Anakin Obi-wan'ı yenseydi pek de bir şey değişmezdi. Anakin zaten güç zehirlenmesine tutulmuştu. Zaten kontrolünü kaybetmişti. Zaten onu ölümden korumak için karanlık tarafa geçtiği Padme'yi kendisi öldürmüştü.

Tüm Reklamları Kapat

Hatta Padme'yi öldürmemiş olsaydı bile durum değişmezdi diyebilirim çünkü Padme, yeni hedefinde ve yolunda ilerleyecek olan Anakin'e eşlik etmezdi çünkü Padme çok erdemli biri. Anakin'e hak vermedi ve vermezdi de. Bunu gören Anakin de uğruna karanlık tarafa geçtiği aşkının kendisine sırt döndüğünü gördüğünde yine muhtemelen Obi-Wan'a karşı kapıldığı öfke krizine benzer biçimde Padme'ye karşı da derin bir öfke duyardı.

Tüm bu olasılıkların temelinde, güç zehirlenmesi var. Hatta Star Wars, Godfather, Batman, Yüzüklerin Efendisi, Matrix gibi büyük ve değerli projelerin temel meselesi hep aynı: Güç zehirlenmesi. Anakin, Michael Carleone, Bruce Wayne, Frodo, Ajan Smith hep güç zehirlenmesine yakalanıp hedefini kaybeden karakterler. Kimi bu hatasından dönüyor kimi dönemiyor ama mesaj hep aynı: Güç, yozlaştırır. Örümcek Adam'ın temel cümlesi neydi? "Büyük güç, büyük sorumluluk getirir". Peter, genç biri olduğu için halası, sevgilisi, dostları falan onu toparlıyorlar biraz ama işte Anakin'e akıl verip çenesini kapatmak biraz zor.

Özetle... Anakin'i çoktan kaybetmiştik. Obi-Wan'la yaşadığı savaş, bardağı taşıran damla oldu sadece. [1]

Kaynaklar

 1. Darth Gegić. Anakin Ve Palpatine’in Underworld’deki Macerası. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: starwarsevreni | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Keremcem Bozkurt
Star Wars fanıyım

Darth Vader değil Darth Anakin olur, zırhın içinde çektiği acıları çekmez ve daha güçlü olurdu. Star Wars 3'ün PS2 oyununda böyle bir alternatif son var. Anakin Obi-Wan'ı öldürdükten sonra Palpatine'i de öldürüp, "Galaksi sadece bana ait!" diyor.

Kaynaklar

 1. Star Wars 3. Video. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2023. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close