Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Söylediklerimizi duyarken neden konuşmakta zorlanırız? Kulaklık ile kendi söylediklerimizi duyarken konuşurken oldukça zorlanıyoruz hatta konuşamıyoruz neden?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba Kadir,

Sesimizi bir ses çalıcısı üzerinden duyduğumuzda hoparlörden çıkan ses dalgaları, hava yolu ile kulaklarımıza ulaşır ve sesimizi diğer insanların duyduğu gibi duymuş oluruz.

Yani sadece harici olarak, tek bir kaynak üzerinden duymuş oluruz.

Birisi ile konuşurken kendi sesimizi duyduğumuzda ise, sesi 2 farklı şekilde duymuş oluruz. İlkinin yanında bir de dahili olarak.

Harici duyumda, öncelikle ağzımız üzerinden çıkan sesi duyuyoruz, bu başkalarının duyduğu ses de oluyor tabi.

Dahili duyumda ise; kulağımıza ulaşan ses dalgaları, kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak isimlendirilen salyangoz şeklindeki yapıda bulunan tüy hücreleri tarafından algılanır. Bu hücreler ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürür, bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir ve biz sesi duymuş oluruz.

Kendi konuşma sesimizi duyarken, hem içeriden (kafamızın içindeki titreşimi hissederek) hem de dışarıdan, (kulaklarımızla) duymuş oluruz.

Kaydedilmiş sesimizi dinlerken ise sadece dışarıdan (buna kulaklık, vs de dahil) sesi duymuş oluruz.

Konuştuğumuzda oluşan ses dalgaları diğer dış kaynaklı sesler gibi havada yayılarak kulağımıza ulaşır ve kokleadaki tüy hücreleri tarafından algılanır.

Ancak ses dalgalarını oluşturan ses telleri titreştiğinde bu titreşimler boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler tarafından da iletilir.

Kokleaya ulaşan bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür. kendi sesimizi bu iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılarız.

Sonuç olarak beynimiz harici duyuma alışık olmadığı için daha önceden sıkça aldığı bir sinyali farklı bir şekilde algıladığında "Noluyor ya? moduna giriyor. Kendi sesini bir süre daha dinlemeye devam edersen, bir süre sonra beynin alıştığı için garipsemeyeceğini farkedeceksin.

Selametle :)

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Medium
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ay'daki engin yalnızlık hissi hayranlık uyandırıcıdır ve burada, Dünya'da sahip olduklarınızın değerini fark etmenizi sağlar.”
Jim Lovell
Geri Bildirim Gönder