Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sivrisinekler koronavirüs taşıyıcısı olabilirler mi?

Bizim için tehlike oluşturabilirler mi?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Sivrisinekler ve koronavirüs

Sivrisinekler ve hastalıkların yayılması söz konusu olduğunda, virüs sivrisineklerin bağırsaklarında ve tükürük bezlerinde çoğaltılabilmelidir. Esasen sivrisineklerin virüsün kendileri ile enfekte olması gerekir.

İyi haber şu ki, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği (AMCA), sivrisineklerin COVID-19'un bir vektörü olmadığı konusunda hemfikir. t Virüsten etkilenir. Bu nedenle sivrisinekler koronavirüsü insanlara yayamazlar.

COVID-19 esas olarak hapşırma ve öksürüklerden üretilen havadaki damlacıklar veya kontamine yüzeylere dokunmak suretiyle yayılır. Bu durumda, bir dezenfeksiyon hizmeti, temas noktalarını, yüzeyleri, ekipmanları ve zeminleri dezenfekte ederek koronavirüsün etkileriyle uğraşan işletmeleri destekleyebilir.

Sivrisinekler aileniz için hala bir sorun

Daha önce de belirtildiği gibi, dünyadaki birçok ülke koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için bir kilitleme prosedürü başlatmıştır. Sonuç olarak, birçoğumuz bahçelerimizde açık havada daha fazla zaman geçiriyor, sıcak havanın tadını çıkarıyor, hatta günlük egzersiz ödeneğinin bir parçası olarak yürüyüşe çıkıyoruz.

Sivrisinekler koronavirüsü yayamasalar da, diğer birçok zararlı hastalığın vektörleri olarak bilinirler. Ne yazık ki, bu ısırıcı böcekler henüz sosyal mesafeyi tam olarak kavrayamadı, bu yüzden siz ve aile üyeleriniz hala bir sivrisinek ısırığı ile enfekte olma riski altındasınız.

https://www.rentokil.com/blog/mosquitoes-coronavirus/#.XsWh2jlS_IU

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. trex

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şu ana kadar sivrisineklerin koronavirüs yaydığı ile ilgili herhangi bir bilgi veya bunu destekleyebilecek herhangi kanıt yok. Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin de bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamasını bulamadım.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. DSÖ

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Sivrisineklerin hastalık bulaştırma süreci ise:

1-Bir sivrisinek hasta olan bir kişyi ısırır.

2-Hasta olan kişiyi ısıran sivrisinek, hasta olmayan başka birisini ısırır.

3- Hasta olamayan ikinci kişi bu süreçte hasta olur.

Covid-19 hastalığı daha yeni bilinen bir hastalık olduğu için İlişkin soruyla ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır. Ama eğer öznel bir bağıntı kurarsam sivrisineklerin Covid-19 hastalığının yayılmasında olumlu bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Haklı olan tek bir kişi, er ya da geç çoğunluk olacaktır.”
R. G. Ingersoll
Geri Bildirim Gönder