Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sivrisinekler koronavirüs taşıyıcısı olabilirler mi?

Bizim için tehlike oluşturabilirler mi?
284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Tc Hüseyin Türkmaya
Biyolog

Sivrisinekler ve koronavirüs

Sivrisinekler ve hastalıkların yayılması söz konusu olduğunda, virüs sivrisineklerin bağırsaklarında ve tükürük bezlerinde çoğaltılabilmelidir. Esasen sivrisineklerin virüsün kendileri ile enfekte olması gerekir.

İyi haber şu ki, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği (AMCA), sivrisineklerin COVID-19'un bir vektörü olmadığı konusunda hemfikir. t Virüsten etkilenir. Bu nedenle sivrisinekler koronavirüsü insanlara yayamazlar.

Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 esas olarak hapşırma ve öksürüklerden üretilen havadaki damlacıklar veya kontamine yüzeylere dokunmak suretiyle yayılır. Bu durumda, bir dezenfeksiyon hizmeti, temas noktalarını, yüzeyleri, ekipmanları ve zeminleri dezenfekte ederek koronavirüsün etkileriyle uğraşan işletmeleri destekleyebilir.

Sivrisinekler aileniz için hala bir sorun

Daha önce de belirtildiği gibi, dünyadaki birçok ülke koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için bir kilitleme prosedürü başlatmıştır. Sonuç olarak, birçoğumuz bahçelerimizde açık havada daha fazla zaman geçiriyor, sıcak havanın tadını çıkarıyor, hatta günlük egzersiz ödeneğinin bir parçası olarak yürüyüşe çıkıyoruz.

Sivrisinekler koronavirüsü yayamasalar da, diğer birçok zararlı hastalığın vektörleri olarak bilinirler. Ne yazık ki, bu ısırıcı böcekler henüz sosyal mesafeyi tam olarak kavrayamadı, bu yüzden siz ve aile üyeleriniz hala bir sivrisinek ısırığı ile enfekte olma riski altındasınız.

https://www.rentokil.com/blog/mosquitoes-coronavirus/#.XsWh2jlS_IU

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Trex. (21 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğu Can Şahin
Makine Mühendisliği Öğrencisi

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şu ana kadar sivrisineklerin koronavirüs yaydığı ile ilgili herhangi bir bilgi veya bunu destekleyebilecek herhangi kanıt yok. Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin de bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamasını bulamadım.

101 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Dsö. (21 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fettah Yalçın
Bilgin

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Tüm Reklamları Kapat

Sivrisineklerin hastalık bulaştırma süreci ise:

1-Bir sivrisinek hasta olan bir kişyi ısırır.

2-Hasta olan kişiyi ısıran sivrisinek, hasta olmayan başka birisini ısırır.

3- Hasta olamayan ikinci kişi bu süreçte hasta olur.

Covid-19 hastalığı daha yeni bilinen bir hastalık olduğu için İlişkin soruyla ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır. Ama eğer öznel bir bağıntı kurarsam sivrisineklerin Covid-19 hastalığının yayılmasında olumlu bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. T.c. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgi. (21 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close