Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Aziz Derviş
Ali Aziz Derviş
3,823 UP
Üye
1

Sivilce,ben,yağ bezesi,et beni ve siyah nokta gibi cilt hastalıkları sadece insanlarda mı görülür?

Başka canlılarda rastlanılır mı? Rastlanılırsa sebebi nedir?
1,112 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Araştırmacı

akne neden oluşur

İnsanlar sivilceli. Bizi hayvan krallığının geri kalanından ayıran şeyin bir parçası. Bir çeşit akne vulgarisinin diğer türleri etkilediği doğru olsa da - bazı Meksikalı tüysüz köpeklerde bulundu ve gergedan farelerinde deneysel olarak indüklendi-akne büyük ölçüde tek başına bizim lanetli türlerimizin bir sıkıntısıdır. (Ergenlerin yüzde 85 ila 100 arasında bir yerde akne ve yetişkinlerin önemli bir azınlığı da vardır .) İnsan hayvanı neden volkanik komedonlar, papüller, püstüller, nodüler apseler ve bazı ciddi vakalarda kalıcı yara izleri oluşturma eğiliminde bu kadar tuhaftır? Evrimsel teorisyenlere göre Stephen Kellett ve Paul Gilbert, muhtemelen bu çirkin lekeleri, apish postlarımızı kendi iyiliğimiz için çok hızlı kaybetmemize borçluyuz.

Her ne kadar giderek glaborous (tüysüz) cilt uyarlanabilir amaçlar için evrimleşse de, atalarımızın örneğin sıcak Savan boyunca seyahat ederken serin kalmasını sağlamış olabilir-tüylü et için genlerin seçildiği emin ayaklı hız bazı kozmetik problemler yarattı. Kellett ve Gilbert, saçla kaplı etle uğraşmaya alışkın olan yağ bezlerimizin evriminin, görünüşümüzdeki bu değişikliğin gerisinde kaldığını gözlemlemektedir. Sonuç olarak, normalde kürkü yağlamaya kararlı olan yağlı ve mumlu sebum, yağlamak için fazla kürk yoktu. Böylece sebum birikmeye başladı ve bunun yerine gözeneklerimizi tıkadı. (Hipertrikozdan muzdarip bir kişinin—“kurtadam sendromu”olarak da bilinen-endişelenmesi gereken birçok sorun vardır, ancak akne bunlardan biri olma eğilimindedir.) Her halikarda akıllı tasarımdan daha iyi Bu evrimsel hesap.

Tüm Reklamları Kapat

Sadece evrimin bize başka bir belirgin insan özelliği verdiğini ve herhangi bir akne salgını sonsuza kadar daha üzücü hale getirdiğini daha da kötüleştiriyor. Tabii ki, diğer akıllara olan sakat duyarlılığımızdan bahsediyorum. Bu açıklama bazı tartışmalara olmadan olmasa da, diğer türler başkalarının zengin psikolojik bakış açısı alarak bizim ince ayarlı tesisi paylaşmayan muhtemel görünüyor. (Başka yerlerde de belirttiğim gibi, insanlar bir “zihin teorisi " ile donatılmış doğal psikologlardır.” ) Eğer öyleyse, o zaman fiziksel kusurlarımızı çaldıklarında diğer insan gözlerine yansıyan tiksinti flaşını, hatta daha masum bir merakı görmek, içimizde türümüze tamamen özgün bir tiksindirici durumu tetikler.

İnsanlarla konuştuğumda, Gözbebekleri yüzümde sivilce olan başka yerlere dolaşıp dolaşmadıklarını izlemek için her zaman gözlerine bakıyorum. Ve genellikle yaparlar.

Başkalarının düşüncelerini düşünmekten bahsetmişken, ne düşündüğünüzü biliyorum:bir kitabı kapağına göre yargılayanlar ya da fakir, sivilceli bir arkadaşını bu yollarla dışlayanlar, halkın kendisinde küçümsenmelidir. Çok katılıyorum. Ama bizim sempati rağmen-belki de empati-bu tür görünür cilt bozuklukları muzdarip olanlar için, hatta aramızda en iyi kalpli istenmeyen özellikleri ile akne hastaları ilişkilendirmek için görünür. En azından, bunlar Sheffield Üniversitesi psikoloğu Tracey Grandfield ve meslektaşları tarafından Sağlık Psikolojisi Dergisi'nin 2005 sayısında bildirilen sonuçlardı. Örtük ilişki testinin bir varyasyonunu kullanarak—insanların bilinçsiz tutum ve inançlarına ulaşmak için kullanılan ampirik bir önlem-yazarlar, açık tenli bireylerin derecelendirmelerimizle karşılaştırıldığında, hoş olmayan kavramları (acımasız, kötü, çirkin, öfkeli, agresif, kusmuk, ortalama) akne hastalarıyla ilişkilendirmek için hızlıyız.

Bu yazarlar, Kellett ve Gilbert ile birlikte, ciddi akne olanlara karşı bu haksız, bilinçsiz ve visseral reaksiyonun da evrimsel kökenlerimize ihanet ettiğine neden olurlar. Önceki araştırmalar, cilt yüzeyinin—kan, irin veya pullanma cildi gösteren-önemli bozulmalarının, gözlemciler arasında vitiligo veya port-şarap lekeleri gibi “daha temiz” bozulmalardan daha fazla iğrenme ve kirlenme korkuları ortaya çıkardığını göstermektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Birçok insan için, özellikle de sosyal duyarlılığın kişilik boyutu üzerinde yüksek puan alanlar, akne sadece bir sıkıntı değildir; aksine, bireyin temel benlik kavramına yıkıcı bir şekilde sızabilir ve ciddi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta yanıklardan veya kazalardan kaynaklanan yüz şekil bozukluğu ile ilişkili sıkıntıya rakip olabilir. Kendilerini “sorunlu akne " olarak nitelendiren Yeni Zelandalı gençlerin üçte biri intihar düşüncelerine sahipti, dörtte biri klinik olarak anlamlı depresyon seviyelerini gösterdi ve onda biri yüksek kaygı seviyelerine sahipti. 1948 kadar uzun zaman önce, klinisyenler Marion Sulzberger ve Saide Zaidens,:

Daha fazla psişik travmaya, ebeveynler ve çocuklar arasında daha fazla uyumsuzluğa, daha genel güvensizliğe ve aşağılık duygularına ve akne vulgaris'inden daha fazla psişik acı çekmeye neden olan tek bir hastalığın olmadığı düşünülmektedir.

Bu, 60 yıldan daha önceydi ve tabii ki, akne tedavisi endüstrisi o zamandan beri muazzam bir şekilde büyüdü. (Psikodermatolojinin psikiyatrik alt alanı da var .) Her zaman kendi hoş olmayan yan etkileri olmasa da, bugün irin dolu olan akne hastalarının sadece hayal edebileceği, merhemler, kremler ve hapların sürekli gelişen bir ilaç bahçesi vardır. Yine de, tüm bu tür tedaviler akne olanlar için eşit olarak mevcut değildir, ilaçlara yanıt olarak önemli bireysel farklılıklar vardır ve başarısız güvenli bir "tedavi" zor kalır. Aslında, benim şüphem, önceki nesillerin aksine, bugün orta ila şiddetli akne yaşayanların kendilerini daha önce gelenlerden daha depresif bulmasıdır. Sadece başarı olmadan her diyet denedim kilolu insanlar genellikle kendi durumu üzerinde güçsüz duygu rapor gibi, tedavi seçenekleri geniş bir yelpazede kendini akne kurtulmak için başarısız çalıştı herkes bile daha utanıyorum her zamankinden daha hissedebilirsiniz.

Bu zavallı ruhlara, diğer birçok insan özelliği gibi, durumun bazı genler ve çevre kombinasyonu ile belirlendiği çok az teselli. DNA'mızın diyet, yüz yıkama alışkanlıkları, güneşe maruz kalma veya başka herhangi bir faktörle tam olarak nasıl etkileşime girdiği çok az anlaşılmaktadır. Ancak, sadece bu komisyoncu cins bazı üyeleri gibi, Meksika tüysüz köpek, diğerlerinden daha akne daha yatkındır, bu yüzden, çok, bazılarımız tüysüz maymunlar vardır. Dengede, akne kimin aile biz doğduk daha nasıl yaşadığımız ile daha az ilgisi var gibi görünüyor. İlginç bir şekilde ve hala belirsiz olan nedenlerden dolayı, Papua Yeni Gine'nin Kitavan Adalıları ve Paraguay'ın Aché'si gibi bazı insan popülasyonları kara başlı vebadan kurtuldu. Her ne kadar diyetleri ve yaşam tarzları kendimizden çok farklı olsa da, genleri de öyle.

En iyi senaryo, sebum üretimi söz konusu olduğunda cildinizin çok fazla bir işkolik olmamasıdır ve bu nedenle, herkes gibi, burada ve orada sadece ara sıra koparma elde edersiniz. İdeal olarak, psikolojik sağlığınız açısından, sivilce, yüzünüz olan yanıp sönen kayan yazı üzerinde değil, orada bir yerde gizlenecektir.

hayvanlarda akne

Pieper,” herhangi bir hayvanın sivilce alması mümkündür, “diyor Dr. Pieper, " en çok kedilerde ve köpeklerde görmemize rağmen.” Sivilceye yatkın olan belirli bir cins veya cinsiyet yoktur. Gençlerinde akne eğilimli olan insanların aksine, hayvanlar genellikle orta yaşta sivilce geliştirir. Bu bezler saçınızı ve cildinizi yağlayan bir yağ olan sebum yapar. ... Çok fazla sebum ve çok fazla ölü cilt hücresi varsa gözenekler tıkanır. Bakteriler (özellikle Propionibacterium acnes adı verilen) daha sonra gözeneklerin içine sıkışıp çoğalır. Bu şişlik ve kızarıklığa neden olur .

Kedi aknesi
Kedi aknesi
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Franteveteriner.com.tr%2Fkedi-aknesi-nedir-belirtileri-tedavisi%2F&psig=AOvVaw0vCWnZvgMuKst5Sjy0W3RC&ust=1588668670181000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCNCF_5DqmekCFQAAAAAdAAAAABAQ
Köpeklerde sivilceler
Köpeklerde sivilceler
Köpeklerde sivilceler
469 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Acnes. (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close