Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Sivilce,ben,yağ bezesi,et beni ve siyah nokta gibi cilt hastalıkları sadece insanlarda mı görülür?

Başka canlılarda rastlanılır mı? Rastlanılırsa sebebi nedir?
511 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

akne neden oluşur

İnsanlar sivilceli. Bizi hayvan krallığının geri kalanından ayıran şeyin bir parçası. Bir çeşit akne vulgarisinin diğer türleri etkilediği doğru olsa da - bazı Meksikalı tüysüz köpeklerde bulundu ve gergedan farelerinde deneysel olarak indüklendi-akne büyük ölçüde tek başına bizim lanetli türlerimizin bir sıkıntısıdır. (Ergenlerin yüzde 85 ila 100 arasında bir yerde akne ve yetişkinlerin önemli bir azınlığı da vardır .) İnsan hayvanı neden volkanik komedonlar, papüller, püstüller, nodüler apseler ve bazı ciddi vakalarda kalıcı yara izleri oluşturma eğiliminde bu kadar tuhaftır? Evrimsel teorisyenlere göre Stephen Kellett ve Paul Gilbert, muhtemelen bu çirkin lekeleri, apish postlarımızı kendi iyiliğimiz için çok hızlı kaybetmemize borçluyuz.

Bu Reklamı Kapat

Her ne kadar giderek glaborous (tüysüz) cilt uyarlanabilir amaçlar için evrimleşse de, atalarımızın örneğin sıcak Savan boyunca seyahat ederken serin kalmasını sağlamış olabilir-tüylü et için genlerin seçildiği emin ayaklı hız bazı kozmetik problemler yarattı. Kellett ve Gilbert, saçla kaplı etle uğraşmaya alışkın olan yağ bezlerimizin evriminin, görünüşümüzdeki bu değişikliğin gerisinde kaldığını gözlemlemektedir. Sonuç olarak, normalde kürkü yağlamaya kararlı olan yağlı ve mumlu sebum, yağlamak için fazla kürk yoktu. Böylece sebum birikmeye başladı ve bunun yerine gözeneklerimizi tıkadı. (Hipertrikozdan muzdarip bir kişinin—“kurtadam sendromu”olarak da bilinen-endişelenmesi gereken birçok sorun vardır, ancak akne bunlardan biri olma eğilimindedir.) Her halikarda akıllı tasarımdan daha iyi Bu evrimsel hesap.

Sadece evrimin bize başka bir belirgin insan özelliği verdiğini ve herhangi bir akne salgını sonsuza kadar daha üzücü hale getirdiğini daha da kötüleştiriyor. Tabii ki, diğer akıllara olan sakat duyarlılığımızdan bahsediyorum. Bu açıklama bazı tartışmalara olmadan olmasa da, diğer türler başkalarının zengin psikolojik bakış açısı alarak bizim ince ayarlı tesisi paylaşmayan muhtemel görünüyor. (Başka yerlerde de belirttiğim gibi, insanlar bir “zihin teorisi " ile donatılmış doğal psikologlardır.” ) Eğer öyleyse, o zaman fiziksel kusurlarımızı çaldıklarında diğer insan gözlerine yansıyan tiksinti flaşını, hatta daha masum bir merakı görmek, içimizde türümüze tamamen özgün bir tiksindirici durumu tetikler.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlarla konuştuğumda, Gözbebekleri yüzümde sivilce olan başka yerlere dolaşıp dolaşmadıklarını izlemek için her zaman gözlerine bakıyorum. Ve genellikle yaparlar.

Başkalarının düşüncelerini düşünmekten bahsetmişken, ne düşündüğünüzü biliyorum:bir kitabı kapağına göre yargılayanlar ya da fakir, sivilceli bir arkadaşını bu yollarla dışlayanlar, halkın kendisinde küçümsenmelidir. Çok katılıyorum. Ama bizim sempati rağmen-belki de empati-bu tür görünür cilt bozuklukları muzdarip olanlar için, hatta aramızda en iyi kalpli istenmeyen özellikleri ile akne hastaları ilişkilendirmek için görünür. En azından, bunlar Sheffield Üniversitesi psikoloğu Tracey Grandfield ve meslektaşları tarafından Sağlık Psikolojisi Dergisi'nin 2005 sayısında bildirilen sonuçlardı. Örtük ilişki testinin bir varyasyonunu kullanarak—insanların bilinçsiz tutum ve inançlarına ulaşmak için kullanılan ampirik bir önlem-yazarlar, açık tenli bireylerin derecelendirmelerimizle karşılaştırıldığında, hoş olmayan kavramları (acımasız, kötü, çirkin, öfkeli, agresif, kusmuk, ortalama) akne hastalarıyla ilişkilendirmek için hızlıyız.

Bu yazarlar, Kellett ve Gilbert ile birlikte, ciddi akne olanlara karşı bu haksız, bilinçsiz ve visseral reaksiyonun da evrimsel kökenlerimize ihanet ettiğine neden olurlar. Önceki araştırmalar, cilt yüzeyinin—kan, irin veya pullanma cildi gösteren-önemli bozulmalarının, gözlemciler arasında vitiligo veya port-şarap lekeleri gibi “daha temiz” bozulmalardan daha fazla iğrenme ve kirlenme korkuları ortaya çıkardığını göstermektedir.

Birçok insan için, özellikle de sosyal duyarlılığın kişilik boyutu üzerinde yüksek puan alanlar, akne sadece bir sıkıntı değildir; aksine, bireyin temel benlik kavramına yıkıcı bir şekilde sızabilir ve ciddi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta yanıklardan veya kazalardan kaynaklanan yüz şekil bozukluğu ile ilişkili sıkıntıya rakip olabilir. Kendilerini “sorunlu akne " olarak nitelendiren Yeni Zelandalı gençlerin üçte biri intihar düşüncelerine sahipti, dörtte biri klinik olarak anlamlı depresyon seviyelerini gösterdi ve onda biri yüksek kaygı seviyelerine sahipti. 1948 kadar uzun zaman önce, klinisyenler Marion Sulzberger ve Saide Zaidens,:

Daha fazla psişik travmaya, ebeveynler ve çocuklar arasında daha fazla uyumsuzluğa, daha genel güvensizliğe ve aşağılık duygularına ve akne vulgaris'inden daha fazla psişik acı çekmeye neden olan tek bir hastalığın olmadığı düşünülmektedir.

Bu, 60 yıldan daha önceydi ve tabii ki, akne tedavisi endüstrisi o zamandan beri muazzam bir şekilde büyüdü. (Psikodermatolojinin psikiyatrik alt alanı da var .) Her zaman kendi hoş olmayan yan etkileri olmasa da, bugün irin dolu olan akne hastalarının sadece hayal edebileceği, merhemler, kremler ve hapların sürekli gelişen bir ilaç bahçesi vardır. Yine de, tüm bu tür tedaviler akne olanlar için eşit olarak mevcut değildir, ilaçlara yanıt olarak önemli bireysel farklılıklar vardır ve başarısız güvenli bir "tedavi" zor kalır. Aslında, benim şüphem, önceki nesillerin aksine, bugün orta ila şiddetli akne yaşayanların kendilerini daha önce gelenlerden daha depresif bulmasıdır. Sadece başarı olmadan her diyet denedim kilolu insanlar genellikle kendi durumu üzerinde güçsüz duygu rapor gibi, tedavi seçenekleri geniş bir yelpazede kendini akne kurtulmak için başarısız çalıştı herkes bile daha utanıyorum her zamankinden daha hissedebilirsiniz.

Bu zavallı ruhlara, diğer birçok insan özelliği gibi, durumun bazı genler ve çevre kombinasyonu ile belirlendiği çok az teselli. DNA'mızın diyet, yüz yıkama alışkanlıkları, güneşe maruz kalma veya başka herhangi bir faktörle tam olarak nasıl etkileşime girdiği çok az anlaşılmaktadır. Ancak, sadece bu komisyoncu cins bazı üyeleri gibi, Meksika tüysüz köpek, diğerlerinden daha akne daha yatkındır, bu yüzden, çok, bazılarımız tüysüz maymunlar vardır. Dengede, akne kimin aile biz doğduk daha nasıl yaşadığımız ile daha az ilgisi var gibi görünüyor. İlginç bir şekilde ve hala belirsiz olan nedenlerden dolayı, Papua Yeni Gine'nin Kitavan Adalıları ve Paraguay'ın Aché'si gibi bazı insan popülasyonları kara başlı vebadan kurtuldu. Her ne kadar diyetleri ve yaşam tarzları kendimizden çok farklı olsa da, genleri de öyle.

En iyi senaryo, sebum üretimi söz konusu olduğunda cildinizin çok fazla bir işkolik olmamasıdır ve bu nedenle, herkes gibi, burada ve orada sadece ara sıra koparma elde edersiniz. İdeal olarak, psikolojik sağlığınız açısından, sivilce, yüzünüz olan yanıp sönen kayan yazı üzerinde değil, orada bir yerde gizlenecektir.

Bu Reklamı Kapat

hayvanlarda akne

Pieper,” herhangi bir hayvanın sivilce alması mümkündür, “diyor Dr. Pieper, " en çok kedilerde ve köpeklerde görmemize rağmen.” Sivilceye yatkın olan belirli bir cins veya cinsiyet yoktur. Gençlerinde akne eğilimli olan insanların aksine, hayvanlar genellikle orta yaşta sivilce geliştirir. Bu bezler saçınızı ve cildinizi yağlayan bir yağ olan sebum yapar. ... Çok fazla sebum ve çok fazla ölü cilt hücresi varsa gözenekler tıkanır. Bakteriler (özellikle Propionibacterium acnes adı verilen) daha sonra gözeneklerin içine sıkışıp çoğalır. Bu şişlik ve kızarıklığa neden olur .

Kedi aknesi
Kedi aknesi
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Franteveteriner.com.tr%2Fkedi-aknesi-nedir-belirtileri-tedavisi%2F&psig=AOvVaw0vCWnZvgMuKst5Sjy0W3RC&ust=1588668670181000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCNCF_5DqmekCFQAAAAAdAAAAABAQ
Köpeklerde sivilceler
Köpeklerde sivilceler
Köpeklerde sivilceler
430 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Quora. (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Acnes. (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.