Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sigarayı bir süreliğine bırakıp tekrar içmeye başlayanlar aynı sürede hiç içmemiş olanlara nazaran daha mı fazla zarar görürler?

1
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

kesinlikle evet.çünkü sigarayı bırakıp sonra yeniden başlayanlarda solunum kapasitesi, sigarayı hiç bırakmayanlara göre çok daha hızlı bir biçimde geriliyor.ek olarak size bir makale atmak isterim.

''Araştırmacılar, sigara içmeye son verildikten sonra ilk bir yıl içinde vücutta her şeye rağmen kalan bazı iltihaplandırıcı unsurlar nedeniyle, kişinin yeniden sigaraya başlaması halinde iltihaplanmanın yeniden baş gösterebileceğini söylüyor. Her şey çok çabuk geliştiği için iltihaplanmayı önleyici sistem ise devreye girecek zaman bulamıyor.Nicola Roche bununla birlikte İsveçli ekibin bulgularının sigaraya karşı mücadeleyi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Lundback ise, araştırmasının umutsuzluk yaratmaması gerektiğini kaydederek, tiryaki yaşamı boyunca sigarayı ne kadar azaltırsa o kadar yarar göreceğini belirtiyor ve önemli olanın insanları hiç sigara içmemeye ya da içiyorlarsa bile bırakıp bir daha hiç başlamamaya teşvik etmek olduğunu belirtiyor.''

sevgiler

Teşekkür (3)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder