Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Shift yapabilen virüslere karşı ne gibi önlemler geliştiriyoruz?

Normal virüsler hızlı mutasyon geçirseler de aşısını geliştirebiliyoruz (en azından ben öyle biliyorum) peki shift yapan virüslere geliştirebiliyor muyuz. Dna'larını atlayarak okumaları onlara karşı aşı geliştiremememize sebep oluyor diye biliyorum. Peki bu tip virüslere karşı neler yapabiliyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Geliştirebiliyoruz.

Zaten "shift" de, "çerçeve kayması (frameshift)" adı verilen bir mutasyon çeşididir. Aşı geliştirmeyi en fazla zorlayan unsur, virüsün kültürde üretilme olanaklarıdır. Ne kadar zor üretilirse, o kadar zor araştırma yapılabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Frameshift
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder