Puan Ver
1
Puan Ver

Sefaradlar musevi ispanyollar mıdır yoksa musevi ibraniler midir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap

"Sefarad" kelimesi modern İbranicede İspanya anlamına gelir ve "סְפָרַדִּים" yani "Sfraddim" İberya'da 1492 Elhamra Kararnamesi öncesinde yaşamakta olan ve bu kararnameye konu olmuş Musevîleri kapsayan bir endonim olarak ortaya çıkmıştır. İspanya'dan sürgün edildikten sonra gerek tanıştıkları başka kültürler tarafından, gerekse Aşkenaz Yahudileri tarafından farklı ritüel gelenekleri ve etnokültürel alışkanlıklarıyla bu isimle tanınmışlardır. Buna karşılık isimlerini İbranicede Almanya anlamına gelen "Aşkenaz" kelimesinden alan Aşkenaz Yahudileri bugün Musevî kültür dünyasının hem etki hem nüfus yönünden çoğunluğunu oluştururlar. Benzer şekilde İbranicede doğu anlamına gelen "Mizrah" kelimesinden isimlerini alan Mizrahî Yahudiler ise özellikle Irak, İran ve Kafkasya yöresiyle özdeşleşirler. Ezici çoğunluğu Aşkenazlardan oluşan Yahudi dünyasında Seferadlar ve Mizrahîler, yerel olmaktan çıkıp sınırlararası bir dinî birlik oluşturan üç büyük Yahudi geleneği olarak müstakil varlıklarını sürdürürler.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. History of a Tragey, Joseph Perez "the real purpose of the 1492 edict likely was not expulsion, but compulsory conversion and assimilation of all Spanish Jews, a process which had been underway for a number of centuries."
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yalnızca başkalarına adanmış bir hayat anlamlıdır.”
Albert Einstein
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder