Puan Ver
0
Puan Ver

Sayı kavramını ilk olarak hangi toplum, neden ve nasıl oluşturdu? İlk baştan beridir onluk düzen mi kullanılıyordu?

İnsan dışında sayı kavramını kullanan varlık bulunuyor mu?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İlk bilinen sayı sistemi 10'luk değil 60'lık sistem. İlk 10'luk sistemi Antik Mısırlılar kullandı. 0 sayısını ilk kullananlarda Hintliler. Kısaca Tarımın ve Ticaretin insanları sayı kullanmaya ittiği söyleniyor. Özellikle vergilerin düzgünce tahsis edilebilmesi ve tarım alanlarının hesaplanması için sayıya ihtiyaç duyulmuş. Aşağıya bilgi edindiğim bir kaç kaynak bırakıyorum.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder