Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Şanlıurfa’da bulunan göbklitepenin daha büyük bir tapınağın üst kısmı olduğu doğru mu?

Eğer doğruysa ve arkeolog olan biri burayı kazmak isterse göbeklitepenin bozulma ihtimali göze alınır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, doğru. Jeomanyetik çalışmalara göre, yaklaşık olarak 20 yuvarlak yapı ve 200'den fazla T-şeklinde dikilitaş olduğu tahmin ediliyor (Schmidt, 2003; Dietrich, 2012). Dolayısıyla alınacak daha çok yol olduğunu söyleyebiliriz.

Kazılar yapılırken, bu dediğiniz göz önünde bulundurulur. Kazı alanlarında mümkün olduğu kadar rezerv bırakılır, bunun sebebi gelecek yıllarda ortaya çıkacak yeni teknolojilerin daha az zarar verecek şekilde çıkarmaya imkan verme ihtimalidir. Bu nedenle, alanı daha iyi anlayabilmek için bir yandan yatay şekilde kazı yapılırken, diğer yandan tabakaları daha iyi görebilmek küçük bir bölgede sondaj çalışması yapılabilir. Göbeklitepe birçok kazıya göre çok daha fazla görünürlüğe ve bütçeye sahip. Bu da daha dikkatli kazı yapılmasına imkan tanıyor.

Yine de elbette kazı çalışmaları kültürel varlıkları ortaya çıkarsa da tahrip etme ihtimaline de sahip. Şimdilik kazmadan bilgileri elde etme imkanı bulunmuyor.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer tarih tekerrürden ibaretse ve beklenmedik şeyler olmaya devam ediyorsa, bu, insanın deneyimlerinden ne kadar az öğrendiğini gösterir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder