Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
5

Saçlarımızı saç kurutma (fön makinesi) makinesiyle mi? Yoksa doğal bir şekilde kurumasını beklemek mi daha faydalıdır?

4,186 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçerdiği bilginin kaynakları belirtilmemiş bir blog yazısından alıntı.
1
Ceren Gümürcü
Öğrenci

Saçı kurutma makinesiyle kurutmak zararlıdır:

Bazı insanlar saçlarını fön makinasıyla kurutmaktan saçları da kuruttuğu için korkarlar. Her iki taraf da bu konuda haklı. Çünkü bazı saçların fön makinasıyla kurutulması gerekirken, bazılarının da havalandırması ve doğal yoldan kuruması gerekiyor. Çünkü bu durum saçların yapısıyla ilgili.

[1]Kuru saçlar ıslak saçlardan çok daha az hassastır:

Tüm Reklamları Kapat

Her saçın kendisine göre bir yapısı bulunmaktadır. Ancak sonuçta ıslak saçlar, kuru saçlardan çok daha hassastır. Bunun nedenini de, nemin saçınızın yüzeyini pürüzlü hale getirerek hassaslaştırmasıdır. Örneğin; ıslak saçla yatağa girerseniz, saçınızla yastığa temas ettiğinizde saçınızın kırılma riskini arttırırsınız. Saçlar da düzensiz bir durumda kurudukları için, uyandığınızda hiç istemediğiniz bir saç şekliyle uyanabilirsiniz. Bu yüzden ertesi sabah saçınızı şekillendirmeniz çok daha uzun zaman alacaktır. Çünkü darmadağın bir saçla uyanma olasılığınız çok yüksektir.

Fön makinesi ince saçlar için çok daha uygun:

Eğer ince saçlara sahipseniz, saçlarınızı mutlaka fönle kurutmalısınız. Çünkü ince saçlar, özellikle nemli olduğunda mekanik hasara çok meyillidir. Bu yüzden saçınızı yıkadıktan sonra düşük ısı ayarında fön ile kurutursanız, saçlarınız hasar almayacak ve ertesi sabaha korkunç bir saç görüntüsüyle uyanmayacaksınız.

Fön makinesini kullanmak istemiyorsanız, saçınızı nazik bir şekilde havluyla kurutmaya çalışın. Bunun için havlunuzu önce saçlarınızın altından ucunuza doğru çok hassas bir şekilde uygulayın. Bunu ne kadar çok tekrar ederseniz, saçınız o kadar kuru olur ve fönlemek için o kadar az zaman harcarsınız.

264 görüntülenme

Kaynaklar

 1. elele. Saçlarımızı Kurutmalı Mıyız Yoksa Kurutmamalı Mıyız?. (23 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2022. Alındığı Yer: elele | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close