Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Rusya Alaska tarafindan gecseydi amerika kitasini keşfebilirdi neden olmadi?

Amerikaya deniz tarafindan ulasildi fakat rusya cok yakin neden kesfedemedi o zamanlar orada yasayan yokmuydu?
392 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Arkeoloji, bundan 40.000 yıl önce insanların Sibirya üzerinden Amerika Kıtası'na geçtiğine dair buluntulara ulaşmıştır. O yıllarda yaşanan buzul çağı deniz seviyesini düşürdüğünden Alaska ve Sibirya arasında bir su kanalı mevcut değildi, bu nedenle ilk insanların denizciliğe ihtiyaç duymadan geçtiği düşünülmektedir. İlk geçen insanlarda Kuzey ve Güney Amerika'lı yerlilerin atalarıdır. Aslında Ruslar Alaska bölgesini ilk keşfeden Avrupalı'lardır, 1700 lü yıllar boyunca bölgede yerleşim yaparak kürk hayvanı avcılığı yapmışlardır. Fakat enteresan olan şudur ki Çarlık Rusya'sı 1867 yılında bu toprakları dolar karşılığı ABD'ye satmıştır.[1]

Kaynaklar

 1. D. E. KAYA. Rusya’nın Alaska Pişmanlığı — Ankasam | Ankara Kriz Ve Siyaset Araştırmaları Merkezi. (28 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 14 Mart 2023. Alındığı Yer: ANKASAM | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Atahan Bekleviç
Atahan Bekleviç
2,282 UP
Tarihi seven biri

Bunun bir mantigi malesef ki yok. Eger Portekizlilerin cografi kesifleri neden yaptiklarina bakarsan Cin'e ve Hindistana ulasmaya calistiklarini fark edersin. Zaten sibiryaya kadar neredeyse kolonize etmis olan Ruslarin boyle bir seye ihtiyaclari zaten yoktur. Sibirya'da zaten gocebeler yasamaktaydi ve gunumuz kizil derelilerinin de onlarla akraba oldugu dusunulmekte. Onlar Bering denizi daha donmus oldugu donemlerde ordan yuruyerek gectikleri dusunulmeke.

Ruslar ya da cesitli gocebe topluluklarin ordan gecmek icin bir sebepleri yoktu. Ne ekonomik ne de mantiksal olarak onlari denize acilmaya yetecek kadar istahlandiran bir durum yoktu ku bu iki milletin de denizcilik kulturu neredeyse yoktur bile.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Emrah Sefa Gürkan. (2020). Bunu Herkes Bilir. Yayınevi: Kronik Kitap.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close