Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Rengi renk yapan nedir?

Yani kırmızı rengi nasıl oluşur?
279 görüntülenme
Rengi renk yapan nedir?
Rengi renk yapan nedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Chev Chelios
Chev Chelios
70K UP
Bilimsever

Rengi renk yapan şey, ışık dalgalarının dalga boylarına ve frekanslarına bağlı olarak algılanan renktir. Renk, ışığın bir nesnenin yüzeyinde bulunan moleküller tarafından emilip yansıtılması veya geçirilmesi sonucu oluşur. Aynı ışık kaynağından gelen tüm dalgalar bir nesnenin yüzeyinde farklı şekilde etkilenir ve renkli görüntüler ortaya çıkar.

Kaynaklar

 1. V. Finlay. (2003). Color: A Natural History Of The Palette. ISBN: 9780812971422. Yayınevi: Random House Trade Paperbacks.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Özgür Odabaşı
Araştırmacı

Rengin kaynağı ışıktır. Işığın en bilindik ve kısa tanımı doğrusal dalgalar halinde yayılan elektromanyetik dalgalara ışık denir. Temelde gözle görülebilen ve görülemeyen ışınım olarak ayrılabilir. Gözle görülebilen ışık 380-750 mm. arasında olan dalga boylarına sahip ışınımlardır. Elektromanyetik spektrumda dalga boyu büyüdükçe görebildiğimiz ışığın rengi mor renkten başlayıp kırmızıya doğru kayar.

Dünyamızdaki renkleri oluşturan doğal ışık kaynağımız güneştir. Güneş ışınları farklı bir ortama girdiğinden dolayı atmosferde kırılmaya uğrar. Dikkat ederseniz gökyüzünü rengi günün çeşitli saatlerinde değişir. Örneğin bulutsuz bir günde öğlen vakti gökyüzü maviyken akşam vaktine doğru kırmızılaşır, güneş battıktan sonra griye ve son olarak gece siyaha döner.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. H. GÜRSOY. Renk Nedir? Nasıl Oluşur? « Bilgiustam. (29 Aralık 2007). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: Bilgiustam | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close