Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
14

Reklam karşılığı uyum puanı kazanmak sistemin adaletine zarar vermiyor mu?

Örneğin bir breklam izleyip kafama göre sorulara cevaplara olumsuz puan verebilirim
1,539 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap

Reklam izleyerek UP kazanmak, UP kazanmanın (yeni) yollarından sadece birisi. UP kazanmanın her yolu kötüye kullanılabilir. Örneğin maksat bir dolu kişiye olumsuz oy vermekse, önce 1 tanecik düzgün eser girip sonra oradan kazandığınız puanlarla sevmediğiniz bir dolu kişiye olumsuz oy da verebilirsiniz.

Bu tür kötüye kullanımları önleyen şey UP kazanma yöntemlerini kısıtlamak değil, kötüye kullananları erken ve doğru teşhis edip cezalandırmak (ve genel olarak sahtekarlıktan caydırıcı yöntemler kullanmak).

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nda biz, Uyum Puanı sistemimizi olabildiğince eğlenceli, çeşitli ve işlevsel yapmaya çalışırken, bir yandan da Evrim Ağacı'nın ilerleyişine katkı sağlayacak ve kötüye kullanmak isteyen aktörleri önleyecek araçlarla pekiştirmek istiyoruz. Bizce işin doğrusu bu olmalı.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
76
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdulkadir Özcan
düz düşünürüm yetkim yok.

Ben zararlı olduğunu düşünmemekteyim.

Reklamlar belirli aralıklar ile önerilmekte ki reklamlar belirli sürelerde erişilebiliyor ve genelde bu reklamlar ile uyum puanı toplayan birisinin bu sitede düzenli sörf ettiği çıkarımında bulunmak yanlış olmayacaktır diye düşünmekteyim.

Tüm Reklamları Kapat

Bu sitede okur olarak faliyet gösteren, etkileşimde bulunan birisi cuzzi de olsa bir ödülü hakkettiğini düşünüyor ve savunuyorum.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
17
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
İşletme Mezunu

Arkadaşlar, günümüz ekonomik koşullarını göz önüne almamız gerekiyor. Bu site her gün kesintisiz bir şekilde önümüze geliyorsa, bu durumun bile ciddi maliyeti var. Eğer reklam izlemenin maddi bir katkısı olacaksa ki var. Değil 200 UP, 2000 UP verilse bile bunu yadırgamam.

Hepimiz için aslolan, sitenin sürdürülebilir olması ise, bazı tatsızlık veya göze hoş görünmeyen şeyleri görmezden gelmeliyiz (bu cümleyi eleştiri yapmayalım anlamında söylemiyorum, yapıcı eleştiri elbette siteyi daha ileriye taşıyacaktır).

Tüm Reklamları Kapat

Şu da unutulmamalı, bu sitenin üyeleri veya okurları, aynı zamanda bu sitenin paydaşlarındandır.

15
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Almira Özay
Evrim Ağacı Takipçisi/Üye

Öncelikle Evrim Ağacı web sitesini vs tamamen ücretsiz kullanabiliyoruz bu web sitenin yazılımcıları bunun ücretini alarak yapıyor ve yanı sıra bize bilgi paylaşan yazarlarımızda ücretli olarak çalışıyorlar Evrim Ağacı ekibi geçimini bilim sever destekçileri sayesinde yapıyorlar, reklam izlemen ise para kazanmalarına ve katkıda bulunmana yardımcı oluyor 200 up zaten çok küçük bir miktar bir zararı olacağını düşünmüyorum. İçim rahat etmiyor diyorsan küçük miktarlarda bağış yapabilirsin destek ol kısmında istediğin miktarı girebiliyorsun, yorumlarda 50 k up konusundan bahsedilmiş, benim düşüncem şu yüksek miktarda up vermek motivasyonunu arttırıyor ve onaylı üye olmak istiyorsun, ben onaylı bir üyeyim ama up konusuna takılmıyorum burada soru sormayı veya cevap vermeyi seviyorum up ise minik bir motivasyon olarak görüyorum önemli olan up değil kendimizi geliştirecek yeni şeyler öğrenmek. Bağış durumunun da göze fazla fazla sokulduğunu düşünmüyorum burası bilim severler ve bağışçıları tarafından ayakta kalıyor diğer platformlar üyeliğinde para isterken (size bilimsel olarak katkıda bulunmadıkları halde) sadece eğlence için birçok kişi paralı üyeliği kabul ediyor, maalesef ki burası ücretli olsa birçok kişi bu web siteyi kullanmaz (maddi durumları yetmeyenlere demiyorum) ama bilim herkesin faydalanması gereken bir şey ve bu platformu herkesin kullanabilmesi için bağış istiyorlar bunda da çok haklılar o yüzden böyle ufak şeylere takılmayalım reklam ile 200 up aldık diye veya bağış ekranı önümüze çıkıyor vs bunlar ufak problemler. Tabi ki eleştiri yapacağız ama doğru ve saygılı şekilde yaptığımızda bu sitenin çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
404 notfound
404 notfound
4,933 UP
Siteyi deneyim ettim

Evet gayet haklısın. Evrim ağacı sitesi türkiyedeki en iyi bilim anlatıcılığını yaymayı başaran site olabilir ama gerçektende cok fazla eksisi var. Örneğin; kullanıcı onayının 50k up gibi ucuk bir şey olması, bazı bölümlerde css dosyasına iki kelime girip yazının rengini beyaz yapmamaları ve yazının siyah üstünde siyah renkte kalması, reklam zımbırtılarının büyüklüğünün abartı olması (ki bence bağış yapacaksak gözümüze bu kadar sokulmamalı), sitede oyunların eser olarak sayılmaması gibi gibi devam edebilirim. Bunlar benim için olan büyük eksikliklerdi. Umarım çözerler bilmiyorum.

:P

Tüm Reklamları Kapat

8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close