Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

"uyuşturucu komasında göz bebeği küçülür, diğer bayılma durumlarında göz bebeği büyür. " bilgisi doğru mudur? Doğru ise bu faaliyetler nasıl oluşur?

İlk yardım eğitimi veren bir kişiden koma, bayılma gibi durumlarda genelde insanın göz bebeğinin büyüdüğünü; ancak uyuşturucu kullanımında ve komasında ise göz bebeğinin küçüldüğünü duymuştum. Bu bilgi ne kadar doğrudur? Doğru ise göz bebeğinin bu faaliyetleri nasıl gerçekleşir?

1
2,063 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Soruda 2 ayrı durumdan bahsedilmekte. 

1- Koma ve bayılmadaki göz bebeklerinin büyümesi. Bunu açıklamadan önce ışık refleksini anlatmak gerekir . Işık refleksi karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama geçince ışığı retinadaki sarı noktaya odaklamak için gözün iris tabakasındaki kasların kasılarak göz bebeğini küçültmesi olayıdır. Bayılma ve koma vb. durumlarda hastaların gözlerindeki ışık refleksine bakarak hastanın genel durumu hakkında bilgi edinilir. Bu ışık refleksi düzgün çalışmıyorsa, yani göz bebeği ışık tutulumca küçülmüyorsa bu refleks yolağının bir yerinde (optik sinir , beyin ) hasar olduğunu gösterir. Göz Bebeği sabit bir şekilde genişlemiş şekilde durur ve ılığa yanıt vermez. Bu ağır beyin hasarlarında olabileceği gibi bazı ilaçlar da (atropin , organofosfatlar vb) bunu yapabilir.

2- Uyuşturucu kullananların göz bebeğinin küçülmesi. Uyuşturucu maddelerden opium türevleri ( morfin, eroin) göz bebeğini küçültürler . bunun sebebi iristeki gözbebeğini küçültücü kasa etki etmeleri. Hatta bu kastaki etkileri opioid zehirlenmelerinde o kadar fazladır ki, iğne deliği şeklinde göz bebeği ( pin point pupil) görülür. Opiatlatrın bir öfori (keyif verici)  vb. bir çok etkisine tolerans gelişir. Yani bir belli bir süre sonra aldığınız doz aynı etkiyi vermemeye başlar. Ama bu tolerans gözbebeğini küçültücü etkisinde gelişmez. Hekimler için bu bulgu opiatlar ile zehirlenmelerde bu yüzden çok değerlidir.

1,683 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki bir yetişkinseniz ve bilimsel gerçekleri kabul etmek istemiyorsanız, peki, öyle olsun. Ama lütfen çocuklarımızın gerçekleri öğrenmesinin ve onlardan kendi sonuçlarını çıkarmasının önüne geçmeyin!”
Bill Nye