Puan Ver
1
Puan Ver

Q=m. c. T formülündeki q neyi ifade eder ve hangi dildeki hangi kelimeden gelir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Rudolf Clausius tarafında Q simgesi ısı için seçilmiştir. Bilinen bir nednei yok. Bir dilde karşılığı olduğuna ilişkin bir bilgi de yok. Bazıları, "quantity" sözcüğü ile ilgisi olduğu görüşünde.

Bu arada, ısı ile ilgili yanlış bilinenlerden de söz etmek gerekir.

Öncelikle "ısı enerjisi" ifadesi terimsel olarak hatalıdır ancak ne yazık ki okullarımızda hala böyle denmekte. Yalnızca "ısı" denir. Çünkü ısı, enerji biriminde olmasına karşın enerji türü değil, enerjinin akışıdır. Isı, aralarında termal dengesizlik bulunan iki sistem arasındaki enerji akışına verilen addır. Mekanikteki "iş"in, termodinamik karşılığıdır denebilir. Asla sistem tarafından depolanmaz.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şahsen, tek bir zeki insanın en keskin eleştirisini, milyonlarca kişiden oluşan akılsız bir kitlenin onayına tercih ederim.”
Johannes Kepler
Geri Bildirim Gönder