Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Programlama dili yanlış ya da eksik öğrenilebilir mi? Nasıl?

Birçok kaynak programlama dili öğretiyor, fakat "konu eksik ise?" diye düşünüyorum. Lütfen kısaca evet ya da hayır şeklinde cevaplamak yerine açıklayın. Teşekkürler.
287 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Semihcan Çiçek
Yazılım Mühendisi

İki soru sorduğun için buna sadece evet veya hayır demek mantıksız.

İki soruna da verebileceğim kısa cevap;

Tüm Reklamları Kapat

Programlama dili yanlış öğrenilebilir mi?

Hayır

Tüm Reklamları Kapat

Programlama dili eksik öğrenilebilir mi?

Evet

Uzun cevaba geçelim.

Programlama dili eksik öğrenilebilir fakat yanlış öğrenilmesi pek mümkün değildir çünkü programlama dilleri konuşma dilleri gibi kültürlere, lehçelere, çeşitlere ve ağızlara ayrılmıyor.

Programlama dilinin grameri, anahtar kelimeleri ve sözdizimi sabittir, varyasyonları yoktur.

Bu bağlamda bir yazılım dili öğrenirken öğrendiğiniz hiçbir şey yanlış değildir. Yanlış öğrenebileceğiniz şey algoritmadır ve bunun programlama diliyle bir ilgisi yoktur.

Programlama dilleriyle konuşma dillerinin bir ortak noktası programlama dilini ve konuşma dilini %100 olarak öğrenmek pek mümkün değildir. Bu yüzden hiçbir zaman tamamını öğrenmeliyim düşüncesiyle yaklaşılmamalıdır.

Konuşma dilimizde olduğu gibi bir dili öğrenmeye başladığınızda ve kendinizi o dilde geliştirdiğinizde bazı kelimeleri bilmeseniz bile neler olabileceğini hatta cümle kurarken arasına sıkıştıracağınız kelimenin ne olursa mantıklı olabileceğini öngörebiliyorsunuz.

Programlama dilleri de böyledir. Bir programlama dili ile yeterince vakit geçirirseniz ve tecrübe kazanırsanız her şeyi bilmek zorunda kalmazsınız.

Kaynaklar

 1. C. Jergenson. What Is Syntax In A Programming Language?. (15 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 18 Şubat 2023. Alındığı Yer: Educative | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close