Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Polen alerjisi olan bir genç, covıd-19 için risk grubuna girer mi? Belirtilerini polen alerjisinden nasıl ayırır?

15 yaşındayım. Polen alerjim var. İlkbahar ve sonbaharı - kısaca yılın yarısını - hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz akıntısı ve bazen öksürük gibi alerjik tepkilerle geçiriyorum. Astımım yok. Covıd-19 salgını için risk grubuna girer miyim? Belirtileri birbirinden nasıl ayırırım?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba ben de benzer bünyeye sahip biriyim. alerjik reaksiyonlarda en sık görülen bulgu göz kızarıklığı, hapşuruk ve burun akıntısı oluyor. Risk grubunda olanlar kronik hastalık, aktif kanser geçiren veya kanser öyküsü olanlar, organ nakli hastaları, immün baskılanmış bireyler (HIV+ bireyler gibi) ve yaşlılar. Bakanlığın da yayınladığı kıstaslarda risk grubunda olmuyorsun. fakat belirtileri ayırt etmende en büyük ölçüt temas öykün olacaktır. Çevrendeki bireylerde virüs şüphesi varsa gözlem altında tutulacaksınız. birey olarak bu noktada koronavirüsü ayırt edebilmek için burun tıkanıklığı, göz kızarıklığı ayırt edici olabilir. bu süreçte bir hekim önerisi alman da daha sağlıklı olacaktır.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. sağlık bakanlığı test buradan da kendini kontrol edebilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç kimse kuantum mekaniğini anlamamaktadır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder