Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ceren Bölükbaşı
Üye
5

Penisilin bakterileri nasıl öldürür?

1,266 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hasan Ayyıldız
Hasan Ayyıldız
1,435 UP
Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisiyim

Öncelikle antibakteriyel ilaçlardan bahsetmemiz gerekir bu soruyu cevaplayabilmek için.

Antibakteriyel İlaçlar

Bakterileri öldüren ya da inhibe edebilen mikroorganizma ve bitki metabolizması ürünleri olan kimyasal maddelere antibiyotik deniyor yani antibakteriyel ilaçlar.

Tüm Reklamları Kapat

Antibiyotiklerin hücreleri öldürme(bakterisidal) ya da üremelerini durdurma(bakteriostatik) işini yapabilmesi için çeşitli mekanizmalar geliştirmiştir. Bunları beş başlık altında toplamamız mümkün;

1.) Hücre duvarı sentezini engelleyenler

2.) Membran geçirgenliğini bozanlar

3.) Protein sentezini engelleyenler

Tüm Reklamları Kapat

4.) Hücrenin genetik yapısını bozanlar

5.) Metabolizma için gerekli herhangi bir maddenin sentezini önleyerek

Şimdi bunlardan ilk grubu oluşturanlar yani hücre duvar sentezini bozarak etki edenler: penisilin, sefalosporin, basitrasin, vankomisin, aztreonam... şeklinde sıralanabilir.

Sonuç olarak penisilin hali hazırda aktif olarak çoğalan(burası önemli çoğalmayan ya da yavaş çoğalan bakterilere etkili değildir) bakterilere etki eder çünkü çoğalan bakteri bulduğunda vücutta bakteriye etki eder ve hücre duvarını oluşturmasına izin vermez ve hücre duvarı olmayan bakteri ölmeye mahkumdur.( Hücre duvarı olmayan bakterilerde var tabi ki, ancak benim burda kastettiğim normalde hücre duvarı olan bakteriler örneğin streptokoklar hücre duvarı olmadan yaşayamazlar.) Burdan da penisilin grubu ilaçların bakterisidal olduğunu anlıyoruz.

175 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close