Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Öğrenenefe
Üye
4

Orgazm nedir, neden ve nasıl olur?

Uzun bir süredir araştırdığım ama hakkında pek fazla şey bilmediğim konudur. Orgazm nedir, neden ve nasıl olur; orgazm olduktan sonra vücudumuzdaki değişiklikler nedir? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorum şimdiden teşekkürler.
1,854 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Alp Başyiğit
Bilim meraklısı bir genç

Orgazm nedir?

Orgazm büyük ölçüde gir genital stimülasyon tarafından tetiklenen bir beyin olayıdır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Orgazm neden, nasıl olur?

Orgazmın dört temel evresi vardır, uyarılma, plato, orgazm, çözünürlük.

Tüm Reklamları Kapat

Uyarılma Evresi: Uyarılma sırasında fiziksel, duyusal, duygusal ipuçları beyni asetilkolin olarak bilinen kimyasal bir haber verici salmaya yönlendirir. Asetilkolin penisin arterlerine nitrik oksit salınımını tetikler, peniste genişlemeler gerçekleşir ve penis hızla kanla dolar, buda ereksiyona neden olur. Solunumda değişiklikler ve artan kas gerginliği yaşanır. Skortal kese vücuda daha yakın hareket eder.

Plato Evresi: Orgazmdan hemen önce gerçekleşen bir aşamadır, tipik olarak 30sn, 2dk arasında süresi değişir. Kalp atış hızı dakikada 150-175'e kadar yükselir. Kan basıncı ve vücut ısısı yükselir. Pelvik baskılar istemsiz hale gelir. Seminal sıvı üretradan sızabilir. Seminal sıvının salınımı üretranın ph'ını arttırır ve spermlerin hayatta kalma şansını yükseltir.[2]

Orgazm Evresi: Bu evre iki kısıma ayrılır; emisyon ve boşalma. Emisyon esnasında sperm penisin ucuna gider, bu noktada boşalma kaçınılmazdır. Boşalma sırasında penis kası ve pelvik taban kaslarının güçlü kasılmaları meninin vücuttan hızlıca atılmasına neden olur. Orgazm sırasında beynin ödül merkezi aktive olur. Orgazm sırasında beynin lateral orbitofrontal korteksi engellenir. Bu kısım yargılama ve kişisel kontrolde önemli rol oynar.

Çözünürlük ve Kırılma Evresi: Orgazmdan sonra penisin ereksiyonu kaybetmeye başladığı kısım çözünürlüktür. Gevşeme ve uyuşukluk hissine neden olabilir. Kırılma ise bu aşamalardan sonra gerçekleşen uyarılma ile tekrardan erekte olamama durumudur.

116 görüntülenme

Kaynaklar

  1. linkinghub.elsevier.com, et al. Williams Textbook Of Endocrinology | Sciencedirect. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: linkinghub.elsevier.com doi: 10.1016/C2013-0-15980-6. | Arşiv Bağlantısı
  2. S. R. Killick, et al. (2011). Sperm Content Of Pre-Ejaculatory Fluid. Human Fertility. doi: 10.3109/14647273.2010.520798. | Arşiv Bağlantısı
  3. https://www.facebook.com/verywell. The Science Of Male Orgasms. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Verywell Health | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close