Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Organ nakledilmiş kişinin sperminde donörün dna'sına rastlanabilir mi?

Organ nakledilmiş kişinin sperminde donörün dna'sına rastlanabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Hayır.

Sperm üreme hücresidir, organ nakli ile kana yayılan DNA'dan etkilenmez.

Türkiye'de bu konuda hatalı bir haber yayımlanmıştı, sanırım sizin sorunuz da aslında oradan köken alıyor diye tahmin ediyorum.

Bahsedilen kişinin zaten sperm kanalları bağlanmıştı (vazektomi). Fakat birey yine de spermsiz seminal sıvı salgılamaya devam edebilir. Bu durumda semen içerisindeki lökositlerde (akyuvarlarda) donörün DNA'sı tespit edilebilir. Sperm hücresinin kendisinde değil. Semen içerisinde az da olsa lökosit olabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Euronews Hatalı haber.
  2. NY Times Doğru haber.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder