Puan Ver
1
Puan Ver

Öldürmemek, hırsızlık yapmamak gibi gelenekten bağımsız, evrensel ahlaki kurallar nasıl oluşmuştur?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bir aslanın avlanmasını ahlaksız olarak tanımlıyor muyuz? Bir sincabın başka bir sincaba ait olan palamutu çalmasına aaa ne kadar ayıp diyor muyuz? Demek ki bu kurallar evrensel değil. Evrensel kelimesini kullanırken dikkat etmek gerek. Kütle çekimi evrenseldir. Bizim toplumlarımızın kuralları evrensel sıfatı ile anılamaz.

Peki neden bütün insanlar bu kuralları benimsemiş diye soracak olursak, bu soruda yanlış olur çünkü tarihte bazı toplumlar çalmayı ve öldürmeyi kendine kültür edinmiştir. Yağmacı toplumlar bir çok örnek getirebiliriz ama en meşhurları Vikingler.

Peki soruyu şöyle soralım, neden çoğu toplum kendi içinde öldürmeyi ve çalmayı yasak etmiştir?

Evrim diyince aklımıza bir tek biyolojik evrim gelmemeli, kültürler de benzer süreclerden geçerek bugüne ulaştı. Nasıl yaşayan her canlının bazı temel benzerlikleri varsa. Yada uçan her canlı farklı yollardan da olsa kanat edinmiş ise kültürlerin de bazı benzer yönleri vardır.

Bu benzerlikler bu örnekte öldürmenin ve çalmanın yasak olmasi gibi bir toplumu ayakta tutacak, yok olmasını engelleyecek şeyler olabilir.

Bir toplumda öldürmek kötü bir şeymiş gibi görünmezse o toplum çöker. Bugüne kalmamış olur. Aynı şey çalmak içinde geçerli. Eğer bir toplum özel mülkiyeti tanıyorsa çalmayı yasaklar yok tanımıyorsa zaten çalmak gibi bir konsept ortada kalmaz.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan, birlikte gidelim.”
Afrika Atasözü
Geri Bildirim Gönder