Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Okyanusların diplerini tamamen biliyor muyuz? Hayır ise neden?

207 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kağan Köseoğlu
Bilim Meraklısı

Hayır bilmiyoruz, hatta oldukça az bir kısmını biliyoruz. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin(NOAA) verilerine göre yaklaşık %5'lik bir kısmını keşfetmiş bulunmaktayız. Kalan %95'inde olup bitenler hakkında fazla bir bilgimiz yok maalesef. Bu da demek oluyor ki Mars'ın yüzeyini bile Okyanus diplerinden daha iyi biliyoruz.[2]

Okyanus diplerinin keşfinin bu kadar zor olmasının başlıca sebebi, okyanusların fazla derin olmasıdır. Dünya üzerindeki ortalama okyanus derinliği 3688m (12100 ft), en derin nokta olan Mariana Çukuru'nun derinliği ise 11034m'dir (36201 ft). Derinlik arttıkça su da saydamlığını yitirir ve ışık derinlere ulaşamamaya başlar, bu yüzden okyanusların dibi 200-300 metreden sonra zifiri karanlık olur. [3]

Bundan daha önemli bir sorun ise suyun yarattığı basınç. Her 10 metrede 1 atm arttığını farz edersek ortalamada neredeyse 400 atm basınca eşittir bu. Bu basınca insan yapımı bir maddenin dayanabilmesi oldukça zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Herhalde bu bölgelere basit tüplü dalış gibi yöntemlerle erişilemeyeceğini söylememe gerek bile yoktur. Bunun için insanlı veya insansız özel araçlar kullanılır.[1]

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Investigation Of Conditions On The Sea Bed, For Scientific Or Commercial Purposes. (2 Haziran 2007). Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilim Genc. Derin Denizlerin Gizemi | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
 3. National Geographic. Ocean | National Geographic Society. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close