Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Okyanus Sınırlarındaki Plajlar Neden Silisyum Kumundan Oluşuyor?

Benim sorum acemi olduğum bir alandan geliyor? Okyanus ile Kıtasal levhaların sınırlarındaki plajlar neden sadece kumdan oluşur ve bilhassa silisyum kumundan oluşur? Toprak dediğimiz yapı neden burada görülmez? Toprağın bileşiminde yer alan kum ise silisyumdan mı oluşur?
262 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

Okyanus sınırlarındaki plajlardaki kumun çoğunluğu gerçekten silisyum dioksit minerali olan kuvarsın aşınmasıyla oluşur. Bu oluşumun birkaç nedeni vardır:

Kayaçların Aşınması: Silisyum dioksit içeren kayaçlar, özellikle granit ve kuvarsit gibi, okyanus kıyılarındaki erozyon sürecinde aşınır. Rüzgar, su ve dalgalar gibi doğal etkenler, bu kayaçları parçalarına ayırır ve plajlara getirir.

Akarsu ve Nehirlerin Taşıması: Dağlık bölgelerdeki akarsular ve nehirler, kayaçları parçalayarak ve erozyona uğratarak silisyum dioksit içeren kumları taşırlar. Bu akarsular, sonunda okyanusa ulaşarak kumları okyanus sınırlarındaki plajlara taşırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Dalgaların Etkisi: Deniz dalgaları, kum taşıyıcıları olarak işlev görürler. Dalgaların sürekli olarak sahile vurması, kumun daha ince partiküllere ayrılmasına ve daha küçük boyutlarda olmasına neden olur.

Deniz Canlılarının Etkisi: Deniz kabukluları ve diğer organizmalar, kum taneciklerini işleyerek plajlardaki kumun oluşumuna katkıda bulunabilirler. Örneğin, deniz yıldızları ve midyeler gibi organizmalar, kabuklarını kumun üzerine bırakarak plaj oluşumunu etkilerler.

Sonuç olarak, okyanus sınırlarındaki plajlardaki silisyum kumu, çeşitli doğal süreçlerin bir sonucudur. Kayaçların erozyonu, akarsuların ve deniz dalgalarının etkisiyle silisyum dioksit içeren kumlar plajlara taşınır ve bu süreçte plajlar oluşur.[1]

Kaynaklar

 1. R. Ü. Eğitimi. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi. Alındığı Tarih: 15 Mart 2024. Alındığı Yer: Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close