Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soru başka bir soruya yönlendirilmiştir: Bilime göre Nuh Tufanı gerçekten oldu mu? Jeoloji ne diyor?
4

Nuh tufani ya da benzeri büyük çapli afetlerin yaşandigina dair bir kanıt var mıdır

Dünya Tarihinde Kutsal dinlerde bahsi çok geçen Nuh tufani ya da benzeri büyük çapli afetlerin yaşandigina dair bir kanıt var mıdır? deniz seviyesinin yukselmesi ya da her yerin su altinda kalmasi vb gibi
868 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Cevap
oguzhan atas
oguzhan atas
6K UP
meraklı

Merhaba arkadaşım, nuh tufanı ile ilgili arkadaşlar sana yazmış, bu eğer dine inanıyosan gerçek bilime inanıyosan yanlış bir bilgi. asıl düzeltmek istediğim bir arkadaşın bilgisizce dünyanın güneş etrafında mükemmel bir dengede durduğunu iddaa etmesi. bu tamamen yanlış dünya her yıl güneşten 15 cm uzaklaşır ve güneşin yörüngesinde yer değiştirdikçe milyonlarca kilometre uzaklaşıp yakınlaşır kaynağı alta bırakıyorum herkes okusun.

526 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Güneş Dünya . (13 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 13 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Ferhat Yaşar
yazılımcıyım fakat felsefe, ilahiyat ve populer bilim araştırıyorum

Selam,

Akdeniz'in 4.5 milyon yıl önce veya daha olası olan Karadeniz'in oluşum sürecinin mitolojik olarak anlatımı olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Kaldı ki dini kitaplar bilim kitabı değil, sosyal ve ekonmik hayatını kollektif manada düzenlemeni sağlayacak bilince ulaştırmayı amaçlayan kitaplardır. (Yani yer yüzünde cennetin nasıl kurulacağının gösteren kılavuzdur. Öldürme + çalma + yalan söyleme + iftira atma + paylaş vs. = cennet ).

Olayların anlatımındaki maksat bilgiden ziyade sana mesaj verme gayesi taşır. Verilen bazı mesajlar anlamanı kolaylaştırmak için o zamanki halk arasında anlatılan mitosları vermek istediği mesaja yönelik reforme eder. En azından benim Kuranda gördüğüm bu, rasyonileze edince anarko komünist bir yaşam tarzının 1400 yıl önce din dili ile yazılmış halini görüyorum.

Bu Reklamı Kapat

Allahtan başka ilah yoktur. (Lat, menat ve uzzaya tapmayın (güç, para ve otoriteye)).

Mülk Allah'ındır (Hiç bir şeyin sahibi değilsin).

Hırsızın elini kes dendiğinde ne amaçlanılmıştır? Hak ihlallerinin yapılmasını engellemek değil mi? Bunun çözümü bireyleri cezalandırma ile mi sağlamak doğru olur, hak ihlallerini ortadan kaldıran bir sistem kurarak mı?

Okuduğun metinlere farklı perspektiften bakmaya başladığında ve farklı kaynaklardan araştırmaya devam edince kendin bulacaksın doğru cevabını.

498 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
İrfan Erol
Ben İrfan Erol serbest araştırmacı yazarım.

Merhaba arkadaşım Nuh tufanı diye bir olayın bilimsel ve fiziksel olarak meydana gelmiş olması imkânsızdır. Nasıl olduğu bilimsel olarak henüz ikna edici şekilde açıklanamasa da dünya ve kâinat üzerinde herşey müthiş bir denge ve ölçü üzerine kurulmuştur. Bu bağlamda teoloji bunu Tanrıya bağlasa da gerçek bilim kanıtlayamadığı şeylerden her zaman uzak durmuştur. Bir örnek vermek gerekirse dünyanın güneşten uzaklığı müthiş bir denge üzerinedir. Dünyanın şu anki konumundan 1° farklı konumda olması ve güneşten 1 km. uzak veya yakın olsa yaşanmaz hâlde olacağı muhakkaktır. Gelelim senin soruna eğer Nuh tufanı diye birşey olsa dünya üzerine şu ankinden çok çok fazla yağmur yağmış olması gerekirdi. Bu ise doğa kanunu gereği her zaman devir daim yapması gerekir ve Nuh tufanı değil sık sık Nuh tufanları olmasını gerektirirdi. Oysa biz böyle birşey görmüyoruz ve hiç bir zaman da görmeyeceğiz. Dünya kurulduğundan beri dünya üzerine düşen yağmur miktarı aynıdır buharlaşma yoluyla bu yağmur bulut olur tekrar yeryüzüne iner. Bizler şehir yerlerinde fazla yağmur görmüyorsak bu teknolojinin getirdiği imkânlarla kanalizasyon sistemleri gelişkin olduğu için yağan yamur hemen kanallara akıp buradan denizlere ulaştırılıyor. Eskiden bu sistemler olmadığı için yağan yamur günlerce toprakta kalır insanlar çamurla boğuşurlarmış ve bunu da kolaylıkta tufan diye yazılı kaynaklara geçirirlermiş. Bazıları bunu öylesine abartırlarmış ki kendi yaşadıkları bu yağmur olayını sanki dünyada bir eşi daha yokmuş gibi anlatırlarmış. Oysa günümüzde böyle birşey olmamaktadır ve olmayacaktır çünkü daha önce olmamıştır. Sanırım bu Nuh tufanı soruna yeterli cevap olmuştur. Sağlıklı ve esen kalmanı dilerim.

317 görüntülenme
0
 • Raporla
Cevap
Matej' el
Matej' el
3,235 UP
Cevabı ne yapacaksın bize daha çok soru lazım

Bilimsel olarak kayıtlara geçmiş dünyanın yaşadığı 5 adet büyük yok oluş, afet gözlemlenmektedir ve bu yok oluşlar evrimi büyük ölçüde etkilemiştir..

İlk Büyük Yok Oluş: Ordovician Yok Oluşu:

Ne zaman: 440 Milyon yıl önce

Bu Reklamı Kapat

Sebep: Kıtasal kayma ve Büyük İklim Değişikliği

Yok oluş oranı: %85

Bu Reklamı Kapat

Olay: Kıta kaymaları büyük iklim değişikliklerine sebep olarak buz çağını getirmiş. Su seviyeleri o kadar hızlı düşmüş ki bir çok kara canlısı (ilk kara canlıları) bu soğuğa adapte olamayıp yok olmuş.. Sonra buz çağı öye hızlı bitmiş ki su seviyesi içinde oksijen tutamayacak kadar ani bir yükseliş göstermiş ve ilk dalgadan hayatta kalan canlıların da bir çoğu yok olmuş..

İkinci Büyük Yok Oluş: Devonian Yok Oluşu:

Ne zaman: 375 Milyon yıl önce

Sebep: Okyanusta oksijen yetersizliği ve çabuk soğumalar

Yok oluş oranı: %80

Olay: Karanın canlılar tarafından kolonileştirilmesi ve bitkilerin karaya adapte olması okyanusları çok oksijensiz bıraktı, bu okyanus yaşamına bir darbe vurdu ve atmosferdeki karbondioksitin azalmasına da sebep olmuş. Sera etkisi iyice azalınca sıcaklıklar da düştü ve bir çok canlı adapte olamadı.. Devamında da volkanik patlamalar ve meteorlarla yok oluşun sürdüğü tahmin ediliyor.

Üçüncü Büyük Yok Oluş: Permian Kıyameti: (En sevdiğim)

Ne zaman: 250 Milyon yıl önce

Sebep: Gömülü karbonun volkanik patlamalar sonucu tutuşması

Yok oluş oranı: %96

Bu Reklamı Kapat

Olay: Henüz karaya çıkmış ve güneşten daha fazla ışık toplamak için uzamaya çalışan bitkiler henüz esnek değillerdi ve uzadıkça kırılıyordu ve bir gün Linin adlı elastik yapıya evrimleştiler. Ancak bu Linin yapısını mikroorganizmalar sindirmek için evrimleşmesi 80 milyon yıl alacaktı.. 80 milyon yıl boyunca ağaçlar dönüştürülmeden toprağın altında kaldı.. Bu karbonun gömülerek havadaki oksijenin çok artmasına sebep oldu ve bir gün bir volkanik patlama ile şimdiki Sibirya'da başlayan bir yangın tüm dünyayı sardı.. 300.000 yıl sürdüğü tahmin edilen yangın atmosferi tamamen değiştirip zehirli gazlarla doldurdu ve karada ve denizde çok büyük yok oluşlara sebep oldu.. Daha sonra havadaki karbonmonoksit ile solunum yapabilen bakterilerin evrimleşerek daha zehirli gazlar üretmeleriyle canlılığa son darbe de vurulmuş oldu.. Tüm dünya üzerindeki canlılık %3-%4 e düştü.. Bu %3'te yer alan ve yer altında yaşayan bir memeli, fare benzeri bir hayvan bizi buralara kadar getirmiş olmalı..

Dördüncü Büyük Yok Oluş: Triasic-Jurasic Yok Oluşu:

Ne zaman: 200 Milyon yıl önce

Sebep: Volkanik Aktiviteler ve Global iklim değişikliği

Yok oluş oranı: %50

Bu Reklamı Kapat

Olay: 18 milyon içerisinde bir çok küçük felaketlerin sonucu olarak görülüyor.

Beşinci Büyük Yok Oluş: K-T Yok Oluşu:

Ne zaman: 65 Milyon yıl önce

Sebep: Meteor Çarpması

Yok oluş oranı: %75

Bu Reklamı Kapat

Olay: Şimdi Meksika bölgesine düşen meteor ve sonrasında oluşan "Çarpma Kışı" iklimi feci şekilde etkiledi.. Bildiğimiz üzere dinozorların yok oluşu ve memelilerin şansının doğuşu da bu olay sonrasında olmuştur..

Yukarıdaki yok oluşların nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte en büyük ihtimalli gerekçeleri içermektedir..

Dünya kaç felaketle karşılaştıysa da hayat hep direnmiş ve gelişmeye devam etmiş.. Bu beni çok etkiliyor..

Altıncı büyük yok oluşu da bizler hazırlıyoruz..

Ben kutsal kitaplarda anlatılan olayları genelde sembol olarak yaralanıyorum ve kendime ders çıkartmayı tercih ediyorum.. Oralarda olan her ölümü egonun, nefsin ölümü olarak almaya çalışıyorum.. Bu olay böyle mi olmuş değil de.. Bu olay bende neye işaret ediyor şeklinde sormayı tercih ediyorum..

Nuh tufanı ile ilgili bir başka kaynak, farklı anlatım "Sümer Tabletleri - Tanrı Enki'nin Sözleri"nde geçmektedir..

Ancak bilimsel olarak yaşanmış 5 büyük afet yukarıda bahsettiğim gibidir..

410 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. 5 Büyük Yok Oluş. (7 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Cosmos. (7 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.