Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soru başka bir soruya yönlendirilmiştir: Bilime göre Nuh Tufanı gerçekten oldu mu? Jeoloji ne diyor?
3
Nuh tufani ya da benzeri büyük çapli afetlerin yaşandigina dair bir kanıt var mıdır
Dünya Tarihinde Kutsal dinlerde bahsi çok geçen Nuh tufani ya da benzeri büyük çapli afetlerin yaşandigina dair bir kanıt var mıdır? deniz seviyesinin yukselmesi ya da her yerin su altinda kalmasi vb gibi
598 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Oguzhan Atas
Oguzhan Atas meraklı

Merhaba arkadaşım, nuh tufanı ile ilgili arkadaşlar sana yazmış, bu eğer dine inanıyosan gerçek bilime inanıyosan yanlış bir bilgi. asıl düzeltmek istediğim bir arkadaşın bilgisizce dünyanın güneş etrafında mükemmel bir dengede durduğunu iddaa etmesi. bu tamamen yanlış dünya her yıl güneşten 15 cm uzaklaşır ve güneşin yörüngesinde yer değiştirdikçe milyonlarca kilometre uzaklaşıp yakınlaşır kaynağı alta bırakıyorum herkes okusun.

477 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Güneş Dünya . (13 September 2019). Alındığı Tarih: 13 September 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Ferhat Yaşar
Ferhat Yaşar yazılımcıyım fakat felsefe, ilahiyat ve populer bilim araştırıyorum

Selam,

Akdeniz'in 4.5 milyon yıl önce veya daha olası olan Karadeniz'in oluşum sürecinin mitolojik olarak anlatımı olabilir.

Kaldı ki dini kitaplar bilim kitabı değil, sosyal ve ekonmik hayatını kollektif manada düzenlemeni sağlayacak bilince ulaştırmayı amaçlayan kitaplardır. (Yani yer yüzünde cennetin nasıl kurulacağının gösteren kılavuzdur. Öldürme + çalma + yalan söyleme + iftira atma + paylaş vs. = cennet ).

Bu Reklamı Kapat

Olayların anlatımındaki maksat bilgiden ziyade sana mesaj verme gayesi taşır. Verilen bazı mesajlar anlamanı kolaylaştırmak için o zamanki halk arasında anlatılan mitosları vermek istediği mesaja yönelik reforme eder. En azından benim Kuranda gördüğüm bu, rasyonileze edince anarko komünist bir yaşam tarzının 1400 yıl önce din dili ile yazılmış halini görüyorum.

Allahtan başka ilah yoktur. (Lat, menat ve uzzaya tapmayın (güç, para ve otoriteye)).

Mülk Allah'ındır (Hiç bir şeyin sahibi değilsin).

Bu Reklamı Kapat

Hırsızın elini kes dendiğinde ne amaçlanılmıştır? Hak ihlallerinin yapılmasını engellemek değil mi? Bunun çözümü bireyleri cezalandırma ile mi sağlamak doğru olur, hak ihlallerini ortadan kaldıran bir sistem kurarak mı?

Okuduğun metinlere farklı perspektiften bakmaya başladığında ve farklı kaynaklardan araştırmaya devam edince kendin bulacaksın doğru cevabını.

450 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Matej' El
Matej' El Cevabı ne yapacaksın bize daha çok soru lazım

Bilimsel olarak kayıtlara geçmiş dünyanın yaşadığı 5 adet büyük yok oluş, afet gözlemlenmektedir ve bu yok oluşlar evrimi büyük ölçüde etkilemiştir..

İlk Büyük Yok Oluş: Ordovician Yok Oluşu:

Ne zaman: 440 Milyon yıl önce

Sebep: Kıtasal kayma ve Büyük İklim Değişikliği

Bu Reklamı Kapat

Yok oluş oranı: %85

Olay: Kıta kaymaları büyük iklim değişikliklerine sebep olarak buz çağını getirmiş. Su seviyeleri o kadar hızlı düşmüş ki bir çok kara canlısı (ilk kara canlıları) bu soğuğa adapte olamayıp yok olmuş.. Sonra buz çağı öye hızlı bitmiş ki su seviyesi içinde oksijen tutamayacak kadar ani bir yükseliş göstermiş ve ilk dalgadan hayatta kalan canlıların da bir çoğu yok olmuş..

İkinci Büyük Yok Oluş: Devonian Yok Oluşu:

Ne zaman: 375 Milyon yıl önce

Bu Reklamı Kapat

Sebep: Okyanusta oksijen yetersizliği ve çabuk soğumalar

Yok oluş oranı: %80

Olay: Karanın canlılar tarafından kolonileştirilmesi ve bitkilerin karaya adapte olması okyanusları çok oksijensiz bıraktı, bu okyanus yaşamına bir darbe vurdu ve atmosferdeki karbondioksitin azalmasına da sebep olmuş. Sera etkisi iyice azalınca sıcaklıklar da düştü ve bir çok canlı adapte olamadı.. Devamında da volkanik patlamalar ve meteorlarla yok oluşun sürdüğü tahmin ediliyor.

Üçüncü Büyük Yok Oluş: Permian Kıyameti: (En sevdiğim)

Ne zaman: 250 Milyon yıl önce

Sebep: Gömülü karbonun volkanik patlamalar sonucu tutuşması

Yok oluş oranı: %96

Bu Reklamı Kapat

Olay: Henüz karaya çıkmış ve güneşten daha fazla ışık toplamak için uzamaya çalışan bitkiler henüz esnek değillerdi ve uzadıkça kırılıyordu ve bir gün Linin adlı elastik yapıya evrimleştiler. Ancak bu Linin yapısını mikroorganizmalar sindirmek için evrimleşmesi 80 milyon yıl alacaktı.. 80 milyon yıl boyunca ağaçlar dönüştürülmeden toprağın altında kaldı.. Bu karbonun gömülerek havadaki oksijenin çok artmasına sebep oldu ve bir gün bir volkanik patlama ile şimdiki Sibirya'da başlayan bir yangın tüm dünyayı sardı.. 300.000 yıl sürdüğü tahmin edilen yangın atmosferi tamamen değiştirip zehirli gazlarla doldurdu ve karada ve denizde çok büyük yok oluşlara sebep oldu.. Daha sonra havadaki karbonmonoksit ile solunum yapabilen bakterilerin evrimleşerek daha zehirli gazlar üretmeleriyle canlılığa son darbe de vurulmuş oldu.. Tüm dünya üzerindeki canlılık %3-%4 e düştü.. Bu %3'te yer alan ve yer altında yaşayan bir memeli, fare benzeri bir hayvan bizi buralara kadar getirmiş olmalı..

Dördüncü Büyük Yok Oluş: Triasic-Jurasic Yok Oluşu:

Ne zaman: 200 Milyon yıl önce

Sebep: Volkanik Aktiviteler ve Global iklim değişikliği

Yok oluş oranı: %50

Bu Reklamı Kapat

Olay: 18 milyon içerisinde bir çok küçük felaketlerin sonucu olarak görülüyor.

Beşinci Büyük Yok Oluş: K-T Yok Oluşu:

Ne zaman: 65 Milyon yıl önce

Sebep: Meteor Çarpması

Yok oluş oranı: %75

Olay: Şimdi Meksika bölgesine düşen meteor ve sonrasında oluşan "Çarpma Kışı" iklimi feci şekilde etkiledi.. Bildiğimiz üzere dinozorların yok oluşu ve memelilerin şansının doğuşu da bu olay sonrasında olmuştur..

Yukarıdaki yok oluşların nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte en büyük ihtimalli gerekçeleri içermektedir..

Dünya kaç felaketle karşılaştıysa da hayat hep direnmiş ve gelişmeye devam etmiş.. Bu beni çok etkiliyor..

Altıncı büyük yok oluşu da bizler hazırlıyoruz..

Ben kutsal kitaplarda anlatılan olayları genelde sembol olarak yaralanıyorum ve kendime ders çıkartmayı tercih ediyorum.. Oralarda olan her ölümü egonun, nefsin ölümü olarak almaya çalışıyorum.. Bu olay böyle mi olmuş değil de.. Bu olay bende neye işaret ediyor şeklinde sormayı tercih ediyorum..

Nuh tufanı ile ilgili bir başka kaynak, farklı anlatım "Sümer Tabletleri - Tanrı Enki'nin Sözleri"nde geçmektedir..

Ancak bilimsel olarak yaşanmış 5 büyük afet yukarıda bahsettiğim gibidir..

384 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. 5 Büyük Yok Oluş. (07 September 2019). Alındığı Tarih: 07 September 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Cosmos. (07 September 2019). Alındığı Tarih: 07 September 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
İrfan Erol
İrfan Erol Ben İrfan Erol serbest araştırmacı yazarım.

Merhaba arkadaşım Nuh tufanı diye bir olayın bilimsel ve fiziksel olarak meydana gelmiş olması imkânsızdır. Nasıl olduğu bilimsel olarak henüz ikna edici şekilde açıklanamasa da dünya ve kâinat üzerinde herşey müthiş bir denge ve ölçü üzerine kurulmuştur. Bu bağlamda teoloji bunu Tanrıya bağlasa da gerçek bilim kanıtlayamadığı şeylerden her zaman uzak durmuştur. Bir örnek vermek gerekirse dünyanın güneşten uzaklığı müthiş bir denge üzerinedir. Dünyanın şu anki konumundan 1° farklı konumda olması ve güneşten 1 km. uzak veya yakın olsa yaşanmaz hâlde olacağı muhakkaktır. Gelelim senin soruna eğer Nuh tufanı diye birşey olsa dünya üzerine şu ankinden çok çok fazla yağmur yağmış olması gerekirdi. Bu ise doğa kanunu gereği her zaman devir daim yapması gerekir ve Nuh tufanı değil sık sık Nuh tufanları olmasını gerektirirdi. Oysa biz böyle birşey görmüyoruz ve hiç bir zaman da görmeyeceğiz. Dünya kurulduğundan beri dünya üzerine düşen yağmur miktarı aynıdır buharlaşma yoluyla bu yağmur bulut olur tekrar yeryüzüne iner. Bizler şehir yerlerinde fazla yağmur görmüyorsak bu teknolojinin getirdiği imkânlarla kanalizasyon sistemleri gelişkin olduğu için yağan yamur hemen kanallara akıp buradan denizlere ulaştırılıyor. Eskiden bu sistemler olmadığı için yağan yamur günlerce toprakta kalır insanlar çamurla boğuşurlarmış ve bunu da kolaylıkta tufan diye yazılı kaynaklara geçirirlermiş. Bazıları bunu öylesine abartırlarmış ki kendi yaşadıkları bu yağmur olayını sanki dünyada bir eşi daha yokmuş gibi anlatırlarmış. Oysa günümüzde böyle birşey olmamaktadır ve olmayacaktır çünkü daha önce olmamıştır. Sanırım bu Nuh tufanı soruna yeterli cevap olmuştur. Sağlıklı ve esen kalmanı dilerim.

286 görüntülenme
0
 • Raporla
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et