Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
46K UP
Üye
0

Niye ozon tabakası oluştu?

458 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Seval Akgün
Seval Akgün
13K UP
Orman Mühendisiyim, Orman Entomolojisi ile ilgileniyorum.

Ozon tabakası güneşten gelen Morötesi dalga boyundaki ışınların oksijen molekülü ile tepkimeye girmesiyle oluşan bir gazdır. Peki bu gaz niye oluşmuştur? İki milyardan fazla sene öncesinde su organizmaları (mavi yeşil algler) su ve karbondioksit moleküllerini dönüştürmek ve bunları organik bileşikler ve moleküler oksijen haline çevirmek için Güneş enerjisine ihtiyaç duyarlardı. Bu dönüşüm sürecine fotosentez diyoruz. Fotosentez sonucu oluşturulan oksijenin kullanılmayan kısmı atmosferde birikmeye başladı ve mevcut anaerobik organizmalar açısından felakete yol açmaya başladı. Atmosferdeki oksijen arttıkça karbondioksit azaldı. Atmosferdeki yüksek olan bazı oksijen molekülleri Güneşin ultraviyole ışınlarını emdi ve tek oksijen atomlarını oluşturmak üzere bölünmeye başladılar. Bu atomlar, moleküler oksijen ile birleşerek ultraviyole ışınlarını emmede çok etkili olan ozon moleküllerini oluşturdu ve böylece yaşamı zararlı dalga boylarından koruyabilecek ince bir ozon tabakası oluştu. Ozon tabakası oluşması sayesinde yaşam karasal olarak devam etti.

Kaynaklar

 1. Ayşenur Oktan. Ozon Tabakası Nasıl Oluşur Ve Kendisini Nasıl Yeniler?. (16 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2022. Alındığı Yer: TÜBİTAK Bilim Genç | Arşiv Bağlantısı
 2. Amonim. Formation Of The Ozone Laye. (14 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Jackson Chambers. Life On Land Made Possible By Ozone Layer. (14 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close