Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neolitik (yeni taş) çağ'da tekerleğin icat edilmesi ve kullanılmasının aşağıdaki durumlardan hangisine ortam hazırladığı savunulamaz ?

A) taşımacılığın kolaylasmasina B) ticaretin geniş alanlara yayılmasına C) konar-goçerlerin göç hareketlerinin kolaylasmasina D) savaşçı toplumların etki alanlarını artirmalarina E) takasa dayalı ticaretin yerini tamamen para ile ticarete bırakmasına
802 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koray Türk
Koray Türk
2,030 UP
Üye

A) Savunulabilir çünkü ağır bir cismi kaldırıp taşımak insan açısından zor bir durumdur lakin bunu tekerleksi bir cisim ile yapmak çok daha kolay olur örnek vermek gerekirse; ormanda kesilmiş ağaç kütüğünü kaldırıp götürmek zor olacaktır ama o kütüğü tekerlek görevi gören bir araca koyup kütüğü o tekerleğin öteleme hareketine bırakmak daha basit olur.

B) Savunulabilir, ağır ticaret ürünlerini tekerlek kullanarak daha uzak mesafelere taşıyıp ticaret alanı genişletilebilir.

C) Savunulabilir, insanlar göç ederken yanlarına kullandıkları eşyaları da alırlar ama bu eşyalar ağır olmamalıdır çünkü göç yolculukları uzundur. Bu uzun mesafelerde tekerlek kullanarak ağır eşyalar taşınabilir, insana kolaylık sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

D) Savunulabilir, eski çağlarda savaş yapılacak yerlere silah, top, zırh gibi ağır savaş materyalleri götürülürdü. Bu ağır metal parçalarını insanların taşıması imkansızdır ama ağır topları tekerlek yardımıyla taşımak imkanlıdır böylece ağır topların taşınması savaşçı devletlerin etki alanlarını arttırmıştır.

Yukarıdaki 4 şıkta doğrudur yanlış olan E'dir tekerleğin icadı takas usulünü değiştirecek bir ortam oluşturmamıştır.

230 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Tekerleğin İcadı. (24 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close