Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neolitik (yeni taş) çağ'da tekerleğin icat edilmesi ve kullanılmasının aşağıdaki durumlardan hangisine ortam hazırladığı savunulamaz?

A) taşımacılığın kolaylasmasina b) ticaretin geniş alanlara yayılmasına c) konar-goçerlerin göç hareketlerinin kolaylasmasina d) savaşçı toplumların etki alanlarını artirmalarina e) takasa dayalı ticaretin yerini tamamen para ile ticarete bırakmasına

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

A) Savunulabilir çünkü ağır bir cismi kaldırıp taşımak insan açısından zor bir durumdur lakin bunu tekerleksi bir cisim ile yapmak çok daha kolay olur örnek vermek gerekirse; ormanda kesilmiş ağaç kütüğünü kaldırıp götürmek zor olacaktır ama o kütüğü tekerlek görevi gören bir araca koyup kütüğü o tekerleğin öteleme hareketine bırakmak daha basit olur.

B) Savunulabilir, ağır ticaret ürünlerini tekerlek kullanarak daha uzak mesafelere taşıyıp ticaret alanı genişletilebilir.

C) Savunulabilir, insanlar göç ederken yanlarına kullandıkları eşyaları da alırlar ama bu eşyalar ağır olmamalıdır çünkü göç yolculukları uzundur. Bu uzun mesafelerde tekerlek kullanarak ağır eşyalar taşınabilir, insana kolaylık sağlar.

D) Savunulabilir, eski çağlarda savaş yapılacak yerlere silah, top, zırh gibi ağır savaş materyalleri götürülürdü. Bu ağır metal parçalarını insanların taşıması imkansızdır ama ağır topları tekerlek yardımıyla taşımak imkanlıdır böylece ağır topların taşınması savaşçı devletlerin etki alanlarını arttırmıştır.

Yukarıdaki 4 şıkta doğrudur yanlış olan E'dir tekerleğin icadı takas usulünü değiştirecek bir ortam oluşturmamıştır.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, bilimin öğretebileceği en önemli dersi öğretmekte ciddi anlamda başarısız oldu: şüpheciliği.”
David Suzuki
Geri Bildirim Gönder