Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Muhsin Alperen Yılmaz
Üye
12

Neden tembellik etmeye meyilliyiz?

Az önce türkçe bir video izledim türkçe altyazı açık kalmış.Bir baktım sesten değil de alt yazıdan takip ediyorum neden böyle oluyor? Sizlerde de oluyor mu böyle bir durum?
1,151 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
85K UP
Araştırmacı

İnsanlar birçok nedenden dolayı tembelleşiyor.

1: Karışıklık

Bazı insanlar çok fazla seçeneğe sahip olduklarında çok kafa karıştırırlar. Bir şey yapmaya karar verdiklerinde, daha iyi olabilecek diğer alternatifleri düşünmeye başlarlar. Bir sonraki seçeneğe gittiklerinde aynı işlem tekrarlanır. Sonunda, hiçbir şey yapmamaya ve yoluna çıkanları kabul etmeye karar verirler.

Bu Reklamı Kapat

2: Rahatlık

Toplumda iyi bir yer edindiğinizde ve işinize ve ailenize yerleştiğinizde, başka bir şeye ulaşmaya gerek olmadığını hissetmeye başlarsınız. Sahip olduğunuz her şeyden şikayetçi olursunuz. Daha fazla bir şey almak istemediğiniz için tembel olursunuz.

3: Tutku Eksikliği

Çocukluğumuzda hepimizin birkaç hayali var. Sadece kendimizi değil dünyayı da değiştirmek istiyoruz. Bizim için imkansız görünen hiçbir şey yok. Bununla birlikte, büyüdükçe, hayallerimize inanmayı bırakırız ve hayatta harika şeyler başarmak için tüm tutkuyu yavaş yavaş kaybederiz. Güvende olmak ve hayatı sevinç ve tutkuyla yaşamak yerine geçirmek istiyoruz. Hayatı olduğu gibi geçerken aktif olamazsınız.

Bu Reklamı Kapat

4: Güven Eksikliği

Bazı insanlar hayatta pek çok şey yapmak ister, ancak kendilerine olan güvenlerini kaybederler. Güvenlerini kaybederler, çünkü daha önce hayatta harika şeyler başarmaya çalışırken birçok başarısızlıkla karşılaşmışlardır. Bu başarısızlıklardan muzdarip olmaları o kadar yüksektir ki, gelecekte başarısızlıktan kaçınmak için herhangi bir şey yapmayı bırakmazlar.

5: Güçlü Destek Sistemi

Bazı insanlar ağızlarında gümüş kaşıkla doğarlar. Ebeveynleri o kadar zengin ki hayatlarında hiçbir şey için mücadele etmek zorunda değiller. Bazı insanlar bakım veren eş veya tamamen onlara bakan çocuklar var. Bazen Hükümet onlara bebekler içindeki tüm işlerini yönetebilecekleri kadar para öder. Mücadele etme isteklerini kaybederler ve başkalarının emeğinin meyvesinden memnun olmaktan dolayı tembelleşirler.

Quora sitesindeki bir yorumdan alınmıştır.

613 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (19 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
 • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
85K UP
Araştırmacı

Quora sitesindeki bir yorumdan alınmıştır.

İnsanlar doğal olarak tembeldir. Evrim hayatta kalmak için en tembel olanı seçti.

Bu Reklamı Kapat

Enerjiyi boşa harcamak, bir aracı kullanabileceğinizde ya da bir başkasını sizin için bir şey yapmasını sağlayabildiğinizde, yaşam ve ölüm arasındaki farkı çok uzun zaman önce değil.

Bu ilk başta geri gelebilir, ancak bugün çevrenizdeki tüm havalı cihazları ve çözümleri düşünün. Bunlar, yaşamınızı kolaylaştıran günlük yaşamınızda size yardımcı olmak için dahiler tarafından yaratıldı. Bu doğru, çok az başarılı araç hayatınızı zorlaştırıyor. Tembellik motive eden insanlar tarafından etkili bir şekilde yaratıldılar.

Bu Reklamı Kapat

Ne yazık ki, tembellik sadece bütün gün hiçbir şey yapmayı hayal etmeyen, ancak bunu başarmak için çok az şey yapan veya hiçbir şey yapmayan insanlar tarafından kötü bir isim verildi.

Bazıları için, benim gibi, tembellik karşılaştığım en büyük motivasyon kaynağıydı, ama bence çoğu insan gerçekten tembel olma konusunda tekneyi kaçırıyor.

Mevcut ani memnuniyet nesli derhal tembellik ister ve bu yolu takip etmek zor bir hayata eşittir.

Tembellik çözmek için bu konuda verilen diğer tüm cevaplar, kısa vadeli düzeltmelerdir, bir ömür boyu tembellikten bahsediyorum. Rahatlamak ve hayatın tadını çıkarmak için kalıcı bir çözüm.

İronik olarak, benim gördüğüm gibi, en tembel insanlar genellikle en zor yaşamlarla sonuçlanabilir ve en uzun süre çalışabilirler. Bu, büyük resmi düşünmedikleri için oluşur.

242 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (19 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
85K UP
Araştırmacı

Uzun bir yazı okurken de insan sıkıldığı için ben de ayrı ayrı yorum yazarak cevapladım eğer rahatsız ettiysem kusura bakmayın :) Quora sitesindeki tüm cevaplar sorunuzun cevabı bence umarım yardımcı olabilmişimdir .

Basit cevap: Üretken olmak için programlanmamışsınız

Bu Reklamı Kapat

Çok çalışmak iyi hissettiriyor çünkü acıtıyor. Vücudunuz / beyniniz şeylerin iyi hissetmediğini kabul eder, bu nedenle sizi ağrı hissetmemek için kimyasallar serbest bırakırlar. Genellikle sadece ağrıyı uyuştmakla kalmaz, aynı zamanda genel iyi bir his verir.

Hayvanlar verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Çalışmamız gerekmiyorsa, yapmayacağız. Tüm ihtiyaçlarımızı olabildiğince tembel olarak karşılayabilirsek, evrim bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Yalın zamanlar ve daha fazlası için daha fazla enerji. Vücudunuz söz konusu olduğunda, bütün gün uzanmak ve pizza yemek büyük bir kazançtır. Çıkardığınızdan daha fazla enerji aldınız, süreçte kendinize zarar vermediniz ve çok dinlendiniz.

Bu Reklamı Kapat

Psikoloji yüzünden kendini kötü hissediyorsun. Beyniniz için gelecek bir efsanedir. Gerçekten var olan tek şey şimdidir. Maksimum ödül için çabayı en aza indirmek istiyor. Bu üstesinden gelmek için bir sabit disk. Biliyorsunuz, şu anda biraz çalışıyorsanız daha iyisini yapabileceğinizi biliyorsunuz - memnuniyeti geciktirirseniz, daha fazla tatmin elde edersiniz. Temel olarak, her tembellikten ve bu konuda kendinizi kötü hissettiğinizde, "bilişsel uyumsuzluk" yaşarsınız - aynı anda çelişkili görüşlerin tutulması veya bir görüşün tutulması ancak tersine hareket etmenin neden olduğu rahatsızlık. Geleceğin uğruna üretken olman gerektiğini biliyorsun ama istemiyorsun. Tembel olmaya karar verdiğinizde, inandığınız şeyle çatışır ve bu rahatsızlığı yaşarsınız.

Çok çalışmak için programlanmadı, verimli çalışmak için programlandık. Modern yaşam bunu gerçekten kolay yapmamıza izin verir. Ayrıca çalışmanın gelecek için iyi olduğunu biliyoruz, ancak geleceği unutuyoruz. Dondurma burada.

408 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (19 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
85K UP
Araştırmacı

Tembellik bir alışkanlıktan öte ruh sağlığı sorunudur. Benlik saygısı olmaması, onaylanma eksikliği, disiplin eksikliği, özgüven eksikliği, etkinlik veya aktivite eksikliği, inanç ve ilgi eksikliği gibi durumlardan kaynaklanır, bu durumlar ana sebeplerinden bazıları olarak kabul edilmektedir. Kararsız olmak ve oyalanmak gibi davranışlar tembelliğin belirtilerindendir. Motivasyon odaklı çalışmalar ve aşırı bakliyat tüketimi, ödül ve zevk algısından sorumlu bir nörotransmitter olan dopamin hormonu salınımını arttırır, motivasyon dağıtıcı dürtülerin kaynaklarından birinin tembellik olduğu öne sürülmektedir. Daha fazla dopamin salınması, heyecan arayışı içindeki, teknoloji-yüklü kültürlerde, verimli ve tatmin edici eylem ihtiyacını arttırmak ve kabul ettirmek için kullanılır. Bu duyarsızlaştırma sinir deseninde uyuşukluğa yol açar ve olumsuz risk algılamasından sorumlu beynin anterior insulasını etkiler. Tembellik bazı ruh sağlığı sorunlarına da neden olabilir Bunlar kızgınlık, anksiyete, beleşçilik, ilgisizlik, madde bağımlılığı, depresyon v.b.

146 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (19 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
85K UP
Araştırmacı

Bu, manik savunmanın bir tezahürü olduğuna inanıyorum : rahatsız edici düşünceler veya duygular ile sunulduğunda, bilinçli zihni bir faaliyet telaşıyla ya da zıt düşüncelerle ya da duygularla dikkat dağıtma eğilimi. `` Hiçbir şey yapmamak, '' diyor Oscar Wilde .

Göçebe atalarımız, kıt kaynaklar için rekabet etmek ve düşmanlarla ve yırtıcılarla savaşmak veya kaçmak için enerji tasarrufu yapmak zorundaydı. Kısa vadeli avantaj dışında herhangi bir şey için çaba harcamak, hayatta kalmalarını tehlikeye atabilir. Her durumda, antibiyotikler, bankalar, yollar veya soğutma gibi kolaylıkların yokluğunda, uzun vadeli düşünmek çok az mantıklıydı. Arzu eyleme yol açtı ve eylem, önermeye, planlamaya, hazırlanmaya vb. Gerek kalmadan derhal tatmin olmaya yol açtı.

Bu Reklamı Kapat

Bugün, sadece hayatta kalma gündemden düştü ve en iyi sonuçlara yol açan uzun vadeli stratejik bir faaliyettir. Ancak, içgüdümüz hala enerjiyi korumak, bizi gecikmeli ve belirsiz getirilere sahip soyut projeler için çaba harcamaya isteksiz kılmaktadır.

184 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Psychology Today. (19 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.