Sorulara Dön
11
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Neden tembellik etmeye meyilliyiz?

Az önce türkçe bir video izledim türkçe altyazı açık kalmış. Bir baktım sesten değil de alt yazıdan takip ediyorum neden böyle oluyor? Sizlerde de oluyor mu böyle bir durum?

5
585 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

İnsanlar birçok nedenden dolayı tembelleşiyor.

1: Karışıklık

Bazı insanlar çok fazla seçeneğe sahip olduklarında çok kafa karıştırırlar. Bir şey yapmaya karar verdiklerinde, daha iyi olabilecek diğer alternatifleri düşünmeye başlarlar. Bir sonraki seçeneğe gittiklerinde aynı işlem tekrarlanır. Sonunda, hiçbir şey yapmamaya ve yoluna çıkanları kabul etmeye karar verirler.

2: Rahatlık

Toplumda iyi bir yer edindiğinizde ve işinize ve ailenize yerleştiğinizde, başka bir şeye ulaşmaya gerek olmadığını hissetmeye başlarsınız. Sahip olduğunuz her şeyden şikayetçi olursunuz. Daha fazla bir şey almak istemediğiniz için tembel olursunuz.

3: Tutku Eksikliği

Çocukluğumuzda hepimizin birkaç hayali var. Sadece kendimizi değil dünyayı da değiştirmek istiyoruz. Bizim için imkansız görünen hiçbir şey yok. Bununla birlikte, büyüdükçe, hayallerimize inanmayı bırakırız ve hayatta harika şeyler başarmak için tüm tutkuyu yavaş yavaş kaybederiz. Güvende olmak ve hayatı sevinç ve tutkuyla yaşamak yerine geçirmek istiyoruz. Hayatı olduğu gibi geçerken aktif olamazsınız.

4: Güven Eksikliği

Bazı insanlar hayatta pek çok şey yapmak ister, ancak kendilerine olan güvenlerini kaybederler. Güvenlerini kaybederler, çünkü daha önce hayatta harika şeyler başarmaya çalışırken birçok başarısızlıkla karşılaşmışlardır. Bu başarısızlıklardan muzdarip olmaları o kadar yüksektir ki, gelecekte başarısızlıktan kaçınmak için herhangi bir şey yapmayı bırakmazlar.

5: Güçlü Destek Sistemi

Bazı insanlar ağızlarında gümüş kaşıkla doğarlar. Ebeveynleri o kadar zengin ki hayatlarında hiçbir şey için mücadele etmek zorunda değiller. Bazı insanlar bakım veren eş veya tamamen onlara bakan çocuklar var. Bazen Hükümet onlara bebekler içindeki tüm işlerini yönetebilecekleri kadar para öder. Mücadele etme isteklerini kaybederler ve başkalarının emeğinin meyvesinden memnun olmaktan dolayı tembelleşirler.

Quora sitesindeki bir yorumdan alınmıştır.

433 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (6)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Uzun bir yazı okurken de insan sıkıldığı için ben de ayrı ayrı yorum yazarak cevapladım eğer rahatsız ettiysem kusura bakmayın :) Quora sitesindeki tüm cevaplar sorunuzun cevabı bence umarım yardımcı olabilmişimdir .

Basit cevap: Üretken olmak için programlanmamışsınız

Çok çalışmak iyi hissettiriyor çünkü acıtıyor. Vücudunuz / beyniniz şeylerin iyi hissetmediğini kabul eder, bu nedenle sizi ağrı hissetmemek için kimyasallar serbest bırakırlar. Genellikle sadece ağrıyı uyuştmakla kalmaz, aynı zamanda genel iyi bir his verir.

Hayvanlar verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Çalışmamız gerekmiyorsa, yapmayacağız. Tüm ihtiyaçlarımızı olabildiğince tembel olarak karşılayabilirsek, evrim bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Yalın zamanlar ve daha fazlası için daha fazla enerji. Vücudunuz söz konusu olduğunda, bütün gün uzanmak ve pizza yemek büyük bir kazançtır. Çıkardığınızdan daha fazla enerji aldınız, süreçte kendinize zarar vermediniz ve çok dinlendiniz.

Psikoloji yüzünden kendini kötü hissediyorsun. Beyniniz için gelecek bir efsanedir. Gerçekten var olan tek şey şimdidir. Maksimum ödül için çabayı en aza indirmek istiyor. Bu üstesinden gelmek için bir sabit disk. Biliyorsunuz, şu anda biraz çalışıyorsanız daha iyisini yapabileceğinizi biliyorsunuz - memnuniyeti geciktirirseniz, daha fazla tatmin elde edersiniz. Temel olarak, her tembellikten ve bu konuda kendinizi kötü hissettiğinizde, "bilişsel uyumsuzluk" yaşarsınız - aynı anda çelişkili görüşlerin tutulması veya bir görüşün tutulması ancak tersine hareket etmenin neden olduğu rahatsızlık. Geleceğin uğruna üretken olman gerektiğini biliyorsun ama istemiyorsun. Tembel olmaya karar verdiğinizde, inandığınız şeyle çatışır ve bu rahatsızlığı yaşarsınız.

Çok çalışmak için programlanmadı, verimli çalışmak için programlandık. Modern yaşam bunu gerçekten kolay yapmamıza izin verir. Ayrıca çalışmanın gelecek için iyi olduğunu biliyoruz, ancak geleceği unutuyoruz. Dondurma burada.

295 görüntülenme
5
Teşekkür (5)
Paylaş
5

Kaynaklar

Quora sitesindeki bir yorumdan alınmıştır.

İnsanlar doğal olarak tembeldir. Evrim hayatta kalmak için en tembel olanı seçti.

Enerjiyi boşa harcamak, bir aracı kullanabileceğinizde ya da bir başkasını sizin için bir şey yapmasını sağlayabildiğinizde, yaşam ve ölüm arasındaki farkı çok uzun zaman önce değil.

Bu ilk başta geri gelebilir, ancak bugün çevrenizdeki tüm havalı cihazları ve çözümleri düşünün. Bunlar, yaşamınızı kolaylaştıran günlük yaşamınızda size yardımcı olmak için dahiler tarafından yaratıldı. Bu doğru, çok az başarılı araç hayatınızı zorlaştırıyor. Tembellik motive eden insanlar tarafından etkili bir şekilde yaratıldılar.

Ne yazık ki, tembellik sadece bütün gün hiçbir şey yapmayı hayal etmeyen, ancak bunu başarmak için çok az şey yapan veya hiçbir şey yapmayan insanlar tarafından kötü bir isim verildi.

Bazıları için, benim gibi, tembellik karşılaştığım en büyük motivasyon kaynağıydı, ama bence çoğu insan gerçekten tembel olma konusunda tekneyi kaçırıyor.

Mevcut ani memnuniyet nesli derhal tembellik ister ve bu yolu takip etmek zor bir hayata eşittir.

Tembellik çözmek için bu konuda verilen diğer tüm cevaplar, kısa vadeli düzeltmelerdir, bir ömür boyu tembellikten bahsediyorum. Rahatlamak ve hayatın tadını çıkarmak için kalıcı bir çözüm.

İronik olarak, benim gördüğüm gibi, en tembel insanlar genellikle en zor yaşamlarla sonuçlanabilir ve en uzun süre çalışabilirler. Bu, büyük resmi düşünmedikleri için oluşur.

162 görüntülenme
5
Teşekkür (4)
Paylaş
5

Kaynaklar

Bu, manik savunmanın bir tezahürü olduğuna inanıyorum : rahatsız edici düşünceler veya duygular ile sunulduğunda, bilinçli zihni bir faaliyet telaşıyla ya da zıt düşüncelerle ya da duygularla dikkat dağıtma eğilimi. `` Hiçbir şey yapmamak, '' diyor Oscar Wilde .

Göçebe atalarımız, kıt kaynaklar için rekabet etmek ve düşmanlarla ve yırtıcılarla savaşmak veya kaçmak için enerji tasarrufu yapmak zorundaydı. Kısa vadeli avantaj dışında herhangi bir şey için çaba harcamak, hayatta kalmalarını tehlikeye atabilir. Her durumda, antibiyotikler, bankalar, yollar veya soğutma gibi kolaylıkların yokluğunda, uzun vadeli düşünmek çok az mantıklıydı. Arzu eyleme yol açtı ve eylem, önermeye, planlamaya, hazırlanmaya vb. Gerek kalmadan derhal tatmin olmaya yol açtı.

Bugün, sadece hayatta kalma gündemden düştü ve en iyi sonuçlara yol açan uzun vadeli stratejik bir faaliyettir. Ancak, içgüdümüz hala enerjiyi korumak, bizi gecikmeli ve belirsiz getirilere sahip soyut projeler için çaba harcamaya isteksiz kılmaktadır.

132 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Tembellik bir alışkanlıktan öte ruh sağlığı sorunudur. Benlik saygısı olmaması, onaylanma eksikliği, disiplin eksikliği, özgüven eksikliği, etkinlik veya aktivite eksikliği, inanç ve ilgi eksikliği gibi durumlardan kaynaklanır, bu durumlar ana sebeplerinden bazıları olarak kabul edilmektedir. Kararsız olmak ve oyalanmak gibi davranışlar tembelliğin belirtilerindendir. Motivasyon odaklı çalışmalar ve aşırı bakliyat tüketimi, ödül ve zevk algısından sorumlu bir nörotransmitter olan dopamin hormonu salınımını arttırır, motivasyon dağıtıcı dürtülerin kaynaklarından birinin tembellik olduğu öne sürülmektedir. Daha fazla dopamin salınması, heyecan arayışı içindeki, teknoloji-yüklü kültürlerde, verimli ve tatmin edici eylem ihtiyacını arttırmak ve kabul ettirmek için kullanılır. Bu duyarsızlaştırma sinir deseninde uyuşukluğa yol açar ve olumsuz risk algılamasından sorumlu beynin anterior insulasını etkiler. Tembellik bazı ruh sağlığı sorunlarına da neden olabilir Bunlar kızgınlık, anksiyete, beleşçilik, ilgisizlik, madde bağımlılığı, depresyon v.b.

101 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın