Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden sadece yüzümüzden enfekte oluyoruz?

Eğer virüs elimize bulaştıysa ve yüzümüze dokunmazsak, asla enfekte olmayacağız diyebilir miyiz? Eğer öyleyse, yüz derisini el derisinden ayıran şey nedir? Eğer yüzdeki açıklıklardan dolayı böyle deniliyorsa, elimizde yeni ve açık bir yara varsa virüs bu açıklıktan kan dolaşımımıza giremez mi? Teşekkürler.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sırayla cevaplıyorum. Diyelim ki elimizde hasta birinin damlacıkları var elimizi yüzümüze sürmedik fakat yıkamadığımız ellerimizle herhangi bir yiyeceği elle yedik. Yine virüsün bulaşma ihtimali vardır. Dünya sağlık örgütü ve sağlık bakanlığımızın yemek yapmadan ve yemeden önce el yıkanmalı demesinin sebeplerinden biri.

İkinci soruna baktığımızda burada bulaşma deri yoluyla olmaz yani yüz derisi ve el derisi farkı önem teşkil etmez. Elinizi yüzünüze sürmeyin değdirmeyin denmesinin sebebi burun göz ve ağıza virüs girme ihtimalini azaltmaktır.

Elimizde açık yara olduğunu varsayalım. Bu virüs çoğalmak için solunum yollarına yerleşmelidir. Yani elinizde açık yara varsa kan dolaşımına girip hastalık yapacaktır demek şuana dek açıklanan bilgilerin ışığında doğru olmayacak. Bu hususta aydınlatıcı olması adına şunu da belirtmek isterim. Hastalardan örnekler burun ve boğaz sürüntüsü olarak alınmaktadır. Yayınlanan covid 19 rehberinde de kan yoluyla tanı bahsedilmedi.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla… Bu işte bir terslik var.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder