Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden milyonlarca yıl önce yaşamış dinazorlara ait fosiller bulunabiliyorken homo-sapiens öncesi insansılara ait yeterli fosil bulamıyoruz?

Daha detaya inmem gerekirse; 65 milyon yıl önce yok olmuş dinazorların birçok türünü fosilleri sayesinde günümüzde biliyor ve onlara ait filmler çekecek kadar yeterli bilgiye sahibiz. Fakat hala neden bazı insansı türler için birkaç fosil parçasından öteye gidemedik ve yeterli fosil kaynağı bulamıyoruz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba

İlk önce insanlara ve insansılara ait fosiller kesinlikle birkaç parçadan ibaret değiller. Öyle bir şey yok. Yüzlerce değil binlerce fosil var. Yaklaşık 6000 farklı insanın fosilleri bulunmuş durumda. Dinozorlarda ise bu sayı 2100 civarında. Yani daha önce ölen yaratıkların fosil sayıları insan fosili sayısının yarısından az. Ayrıca fosil bulmak hiç de kolay değilken. Sadece lucy'nin keşfinden sonra bile soy ağacımızın iki katına çıktığı biliniyor. Böyle sanıyor olmamızın nedeni dinozorların daha ilgi çekici ve büyük olmaları ya da insan evrimiyle ilgili çok fazla Türkçe kaynağa ulaşamamamız olabilir.

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her insan için değişim ve denge arasında optimum bir oran vardır. Çok az değişim? Sıkılırsınız. Çok az denge? Panikler ve adaptasyon becerinizi yitirirsiniz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder