Puan Ver
2
Puan Ver

Neden ındiana jones nükleer patlamada buzdolabının içine girmiştir?

Üstelik sağ çıktı. Tabiki bazı şeyler bilinirse daha iyi cevap verilebilir patlamaya uzaklık veya silahın verimi gibi. Bunlara bağlı olarak koruma söz konusu olabilir bilmiyorum.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

1950'lerde buzdolaplarında "kurşun" kullanılıyordu. Sonradan çevreye ve insanlara zararlı olduğu anlaşılınca kullanımı kısıtlanmıştır. 

Kurşun, yüksek moleküler yoğunluğu sayesinde radyasyonu büyük ölçüde engeller. 

Indiana Jones, buzdolabına girerek radyasyondan korunmaya çalışsa da, patlamanın etkisi ile yayılan şok dalgası ve sıcaklıktan kurtulamazdı. Filmden izlediğimiz kadarı ile Jones, patlama bölgesinden 1 km kadar uzaktaki test alanında bulunuyordu. Kaç megatonluk bir patlama olduğunu bilmiyoruz ama mantar buluta bakınca, 3-4 km çapı içinde ne varsa yanarak kömüre dönmüş olmalı.

Patlamaya o kadar yakın bir yerde duran buzdolabı, o sıcaklıkta anında erimiş olacaktır. 

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fikrimi çalmış olmaları umrumda değil. Umrumda olan, kendilerine ait hiçbir fikirlerinin olmaması.”
Nikola Tesla
Geri Bildirim Gönder