Puan Ver
1
Puan Ver

Neden gece bitki bulunan odada uyumamamız tavsiye edilir?

Bitkiler gece karbondioksit mi salıyor?

1
Aysu Akbaba 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bitkilerin bulunduğu bir odada uyumanın hiçbir zararı bulunmamakta; bu genel bir yanlış kanı. Aslına bakarsanız, odanızda bulunduracağınız bitkilerin geceleri zararı olmadığı gibi, gündüzleri de dikkate değer bir faydası bulunmamaktadır. Çünkü tek bir bitkinin verdiği/aldığı oksijen/karbondioksit o kadar küçüktür ki, dikkate almaya bile değmez.

Şöyle söyleyeyim: Oksijen veya karbondioksit seviyelerinin insanlara etki edecek düzeyde olabilmesi için her 10 metrekare başına en az 10 adet en az 20 santimetrelik bitki bulunması gerekmektedir. Birçoklarının "odadaki bitki" diye kastettiği ufak bitkilerin hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bu arada ufak bir bilgi daha: Bitkilerin yeşil kısımları zaten havadan oksijen almazlar; çünkü ihtiyaç duydukları oksijeni fotosentez ile kendileri üretirler. Bitkilerin yeşil olmayan kısımları için dışarıdan oksijen almak gerekir; ancak bu da oldukça kısıtlıdır.

Bir diğer ek bilgi: Halen kesin olarak bilmiyoruz ama; atmosferdeki oksijenin çoğunu ağaçlar ve çiçekli bitkiler gibi daha "tanıdık" bitkiler değil, okyanuslardaki fitoplanktonlar üretmektedir. Tahminlere göre atmosferik oksijenin P-85 arası fitoplanktonlardan, geri kalanı ise yeşil bitkilerden gelmektedir.

Özetle: Bitkiler sadece ışığın olduğu durumlarda fotosentez yapabilmektedir; ancak canlı oldukları için sürekli solunum yaparlar. Fakat bir insanın veya evcil hayvanın oksijen tüketme hızı, bir bitkininkinden kat kat fazladır. Dolayısıyla geceleri bir bitkiyle uyumanın size hiçbir zararı yoktur, uyuyun gitsin! Bitki iyidir.

Favorilerime Ekle
5

Kaynaklar

  1. Quora
  2. UCSB
  3. Quora
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan beyni tek seferde sadece bir güçlü duyguyu barındırabilir. İşte o yüzden eğer bilimsel arzu veya merak ile dolu bir beyinde korkuya yer yoktur.”
Arthur Conan Doyle
Geri Bildirim Gönder