Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden elektrik kablolarındakı kuşları elektrik çarpmaz?

Bunun cevabını "direnc"le açıklıyorlar. Tek bir kabloya konan kuşun ayakları arasında direnc daha düşük olduğundan elektrik kuşun vucutundan geçmez ve çarpılma olmaz. Peki ama kuş diğer bacağını paralel kabloya koyduğunda neden elektrik daha direçli kuşun vucutundan geçmeyi "tercih" ediyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Elektrik tellerinde ki elektriğin akımı aynı gazın akımına benzer. Gaz az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçer. Elektrikte bu şekilde hareket eder. Potansiyel enerjisi az olan tarafa doğru gider. Ancak aynı telin üzerinde potansiyel bir fark bulunmaz. Kuşlar da aynı telin üzerinde durup başka bir yer ile temas etmediği için kuşlar çarpılmaz. Ancak eğer ki kuş he tele hemde toprağa temas etmiş olsaydı o zaman telin içindeki elektrik toprağa doğru hareket ederdi ve kuş çarpılırdı.

İyi okumalar. :)

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insan, canını ondan kurtarmak için her yola başvuruyor olsa bile, kendi ülkesinin en iyi ülke olduğunu düşünür.”
Pascual Ramirez
Geri Bildirim Gönder