Puan Ver
1
Puan Ver

Neden çoğu mitoloji, efsane veya dini metinlerde hep aynı olay zinciri var? Bütün bu benzerliklere tesadüf diyebilir miyiz?

Bu mitlerin çoğunda bir kral,tanrı veya babanın tahtını sarsacak ve öldürecek bir çocuğun dünyaya geleceği kehanetini anlar. Bunun üzerine yeni doğan çocukların hepsini öldürür ama yinede bir çocuk gizli bir şekilde büyüyüp kehaneti gerçekleştirmesi.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Benzerlikler tesadüf değildir. Benzerlikler kültürel alışveriştir. Helen mitolojisi Göçebe Proto-Türklere yani Kimmer ve İskitlere geçmiştir. Bu inanış daha sonra Kök Tengri inancı olarak çok benzer fakat Türk kültürüne daha uygun bir şekil almıştır. Gök Türkler tarafından. Gök Türklerin ise Proto-Cermen ile yakın ilişkileri olmuştur. Gök Türklerde ölü gömme geleneğini etkilemiştir bu durum. Proto-Cermenlerde ise Tanrılar Panteonunu. İskandinav Tanrıları ile Proto-Cermen Tanrılarının aynı olması sebebi de budur. Sam oğullarına da bakacak olursan onların tanrı panteonu ve hikayeleri de bu şekildedir. Örneğin Karun Lidyalı Krezustur. Bu durum kendilerine uygun bir hale getirilip anlatılmıştır. Başta Ra ve diğer tanrılar varken  tek Tanrı Aton (yine Güneş Tanrısı) inanışı olmuştur kısa bir süre. Akhenaton  döneminde. Sam oğullarında din bu yöne doğru gitmiştir. Ra kelimesinin yerini Ra'b almıştır. Pek çok mitolojik olay semavi dinler denilen Sam oğlu dinlerinde de mevcut olmasının sebebi kültürel etkileşimdir. 

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her insan için değişim ve denge arasında optimum bir oran vardır. Çok az değişim? Sıkılırsınız. Çok az denge? Panikler ve adaptasyon becerinizi yitirirsiniz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder