Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden bütün marşlar batı müziği gibi?

Neden hiç davullu veya darbukalı bir marş yok?
348 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yaşar Pamuk
Yaşar Pamuk
2,707 UP
Öğrenmeye Çalışan Kişi

Merhaba, sorunuzu cevaplamaya çalışacağım.

Marşlar dediğiniz için askeri bandoların tarihini bilmek bize bu sorunun cevabını bulmakta çok yardımcı olacaktır.Ancak şu başlangıçta bilinmelidir ki,davullu ya da darbukalı marş neden yok diye sormak -bana göre- yanlıştır. Örneğin piyano ile çalınan bir eseri darbuka ile yahut gitar ile de icra edebilirsiniz. Bu yüzden sorunuzun 'Marşların icrasında darbukalar ve davullar-ya da türevi enstrumanlar- neden geri planda kalıyor?' şeklinde olmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Askeri bando kavramı eski dönemlerde Çin'de karşımıza çıkıyorken,15.yüzyıl başlarında Avrupa prensliklerinde de bizi karşılıyor.Aynı şekilde Hunlar döneminde ise Tuğ Takımlarının olduğu biliniyor. Ortaya çıkışı doğu veya Orta Asya diye tabir ettiğimiz bölge olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Rönesans,Coğrafi Keşifler vs. ile -tabiri caizse- dünyanın ekseni batıya kaydı. Yani bir zamanlar bandonun da, kağıdın ve matbaanın da anavatanı olan Orta Asya, konumunu Avrupa'ya bıraktı. Bu yüzden de bandolarda ve dolayısıyla marşlarda batı müzik aletlerinin sık rastlanan enstrumanlar olması çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Fakat dediğim gibi icra esnasında farklı aletlerin kullanımında herkes serbest.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunuzu basitçe açıklamaya çalıştım.

217 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Orhan BABA. (2016). Askeri Bandoyu Tanimak. Sahne ve Müzik Eğitim–Araştırma e-Dergisi, sf: 148-156. | Arşiv Bağlantısı
 2. HASAN CANKURTARAN. (2019). Tarihsel Süreçte Askeri Bandonun Gelişimi Ve İcracilarinin Müzikal Kimliği. ATATÜRK DERGİSİ, sf: 99-116. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close