Puan Ver
1
Puan Ver

Neden atlantik okyanusu'nda güney amerika'ya ve afrika'ya yaklaştıkça kayaların yaşı artıyor da, ortalarına gittikçe kayaların yaşı azalıyor?

Gerçekten merak ettiğim bir konu cevaplarsanız sevinirim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

   Levha tektoniği teorisine göre kıta levhaları magma üzerinde hareket halindedir. Levhalar bu hareketleri esnasında kimisi birbirine yaklaşır, kimisi uzaklaşır, kimisi de birbirine sürter ve bu dinamik çeşitli sonuçlar doğurur. Güney Amerika ve Afrika levhaları birbirlerinden uzaklaştığı için aralarında oluşan boşluk magmadan gelen eriyik kayaçlarla dolar ve giderek deniz tabanında daha genç bir arazi oluşumu gerçekleşir.

   Konuyla ilgili bu yazıyı da okuyabilirsin: https://dar.vin/Hu4Lj 

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'nın hiçbir yerinde mutlak özgürlük bulunmaz. Özgürlük, her zaman görelidir.”
Zhang Jie
Geri Bildirim Gönder