Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden ağaçların sadece kuzeye bakan kısmı yosunla kaplanır?

hani derler ya 'ağacın yosunlaşmış tarafı kuzeyi gösterir diye' şimdiden teşekürler
747 görüntülenme
Neden ağaçların sadece kuzeye bakan kısmı yosunla kaplanır?
Neden ağaçların sadece kuzeye bakan kısmı yosunla kaplanır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
botanik üzerine çalışıyorum

Yosunlar için nemli bir yaşam alanı şarttır çünkü bunlar damarsız bitkilerdir, yani topraktan su almak için bir damar ve kök ağına sahip değillerdir. Bunun yerine bitkinin üzerinden geçerken çevreden su alırlar. Yosunların çoğalması için de su gereklidir. Bu nedenle yeterince ıslak olan neredeyse her yerde yosun büyüyebilir.

Yosunların yalnızca ağaçların kuzey tarafında yetiştiği efsanesi, muhtemelen insanların ormanda yön bulmasına yardımcı olmanın ve yosunlu ağaçların doğal bir pusula görevi görmesine izin vermenin bir yolu olarak ortaya çıktı. Ancak bu efsanenin ormanda bir harita görevi görmesine izin verirseniz, muhtemelen kaybolursunuz. Woodland Trust'a göre kuzey yarımkürede yosun çoğunlukla ağaçların kuzey tarafında yetişiyor. Ancak güney yarımkürede, yosun en çok ağaçların ve diğer yüzeylerin güney tarafında (tahmin edebileceğiniz gibi) yetişir. Bunun nedeni, kuzey tarafının kuzey yarımküredeki en gölgeli taraf olması, güney tarafının ise ekvatorun güneyindeki en gölgeli taraf olmasıdır.

Sonuç olarak, bir ağacın kuzey tarafında daha fazla yosun olabilir, ancak çoğu durumda sadece yosuna bakarak hangi tarafın kuzey tarafı olduğunu tam olarak söyleyemezsiniz. Kuzey yarımkürede, güneş doğu-güney-batı yönünde gittiği için ağacın kuzey tarafı gün boyunca daha ıslak olma eğilimindedir. Bununla birlikte, yerel koşullar güneşin etkisini geçersiz kılabilir, bu nedenle yönünüzü bulmak için her zaman yosun kullanmak güvenilir değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. cesfauedu. 2 - How Algae Live And Grow : Florida Atlantic University - Center For Environmental Studies. Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2024. Alındığı Yer: cesauedu | Arşiv Bağlantısı
 2. Garden Guides. How To Collect Cedar Moss To Sell To Flower Shops. Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Garden Guides | Arşiv Bağlantısı
 3. the spruce. How To Grow Moss. Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2024. Alındığı Yer: The Spruce | Arşiv Bağlantısı
 4. Accelerator. Myth Buster: Moss Doesn't Only Grow On The North Side Of Trees. Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Accelerator | Arşiv Bağlantısı
 5. I. T. Care. What Side Of The Tree Does Moss Grow On? | Inexpsensive Tree Care. (1 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Inexpensive Tree Care | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close