Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden ağaçlar meyve verir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir. Bitki evriminin şuan için en son basamağı, sert çekirdekli meyveleri oluşturan çift çenekli kapalı tohumlu bitkilerdir. Bitki yavrusuyla rekabet etmek istemez. Mesela açık tohumlu bitkilerin tohumlarında daha uzağa gitmesini sağlayacak kanatlar varken, kapalı tohumlu bitkilerin meyveleri vardır. Hayvanlar bu meyveleri tüketir, içerisindeki çekirdeği toprağa geri bırakır. Örneğin biberdeki kapsisin maddesi bize acı tadı verirken kuşları ishal yapar. Kuş yediği biber çekirdeğini dışkılayarak gittiği yere dışkısıyla beraber çıkartır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık sizi A'dan B'ye götürür; hayal gücü ise her yere...”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder