Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neandertaller arasında ensest var mıydı? Aile üyeleriyle çiftleşiyorlar mıydı?

Neandertal popülasyonları oldukça dar bir alanda, ufak gruplar halinde yaşıyorlar diye biliyorum. Bu, ensest ya da iç çiftleşme tarzı durumlar yaratmış mıydı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Nature Scientific Reports dergisinde yayımlanan bir makale, El Sidron Mağarası'ndaki 13 Neandertal'de bulunan doğuştan hastalıkların iç çiftleşmeye (ensest ilişkiye) işaret ettiğini ileri sürmüştü. Yani onlar da akrabalarıyla çiftleştiler ve hasta yavrular ürettiler. Etkileri bizdekiyle yaklaşık olarak aynıydı. Daha önceden de zaten Neandertaller'de mtDNA çeşitliliğinin ve heterozigotluğun çok düşük olduğu görülmüştü. Morfolojik sonuçlar da bunun fiziksel etkilerini gösteriyor. İç çiftleşme nedeniyle Neandertaller'de oluşan anomalileri burada listelemişler:

Altai Neandertalleri'nde yapılan genetik çalışmalarda, yarı-kardeşlerin bile birbiriyle çiftleştiği anlaşılmıştı. El Sidron'daki durum da buna benzer. Bu da doğal olarak gelişimsel problemlere yol açıyor. Örneğin 13 bireyin 4 tanesinin C1 omurunda yarık var.

Hırvatistan'daki Vindija Neandertalleri'nde heterozigotluk daha yüksek, dolayısıyla onlardaki iç çiftleşme muhtemelen Altai ve El Sidron'dakilerden daha az. Ancak orada da daha yakın zamanda yaşamış bireylerde heterozigotluk düşüyor. Yani Neandertaller yok olma sürecine girip, sayıları azalınca, iç çiftleşmeler de ister istemez ve doğal olarak artıyor.

Teşekkür (2)
Paylaş
9
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi keşfettiğini söyleyip hiçbir ispat üretemeyenler; imkansızı keşfetme sahtekarlığında bulundukları için tekzip edilebilirler.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder