Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Nazi almanyası'nın zyklon b stoğu ne kadardı?

Zyklon B teslimatları ve stokları hakkında kaynak var mı?
676 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Musab O.
Musab O.
9K UP
Tarihle ilgilenen bir öğrenciyim

Zyklon B, 1942'nin başlarında Naziler tarafından Holokost sırasında imha kamplarında tercih edilen ölüm aracı olarak kullanılmaya başlandı. Auschwitz-Birkenau, Majdanek ve başka yerlerdeki gaz odalarında yaklaşık 1,1 milyon insanı öldürmek için kullanıldığı biliniyor. Kurbanların çoğu Yahudiydi ve bu yöntemle öldürülenlerin çoğu Auschwitz'de öldü. Distribütör Hel, Zyklon B'yi Mauthausen'e, Dachau ve Buchenwald'a; Testa ise Auschwitz ve Majdanek'e tedarik etti. Kamplar da bazen bunu doğrudan üreticilerden satın aldı. 1942-1944'te Almanya'da satılan 729 ton Zyklon B'nin 56 tonu toplama kamplarına satıldı, ki bu da yurtiçi satışların yaklaşık yüzde 8'ini oluşturuyordu. Auschwitz, 6 tonu fümigasyon için kullanılması üzere 23.8 ton aldı. Geri kalan kısım gaz odalarında kullanılmış veya bozulma nedeniyle kaybolmuştur (Çünkü ürünün belirtilen raf ömrü yalnızca üç aydı). Testa, Wehrmacht için fümigasyonlar yaptı ve onlara Zyklon B sağladı. Ayrıca SS'e, fümigasyon amacıyla malzemenin güvenli bir şekilde taşınması ve kullanılması konusunda kurslar verdi. Nisan 1941'de, Alman tarım ve içişleri bakanlıkları SS'i kimyasalın yetkili uygulayıcısı olarak belirledi, bu da daha fazla eğitim veya hükümet gözetimi olmaksızın kullanabilecekleri anlamına geliyordu.

Vikipedide veya Google'da daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

158 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Zyklon B. (5 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 5 Eylül 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close