Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
9

Nasıl tarih öğrenilir?

tarihe meraklı ve hevesliiym ve tarihi öğrenmek istiyorumnasıl öğrenebiliirm lütfen okuldaki derslerden falan demeyin sağlıklı günler
12,421 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Umut Güçtaş
Umut Güçtaş
1,060 UP
5 yıldır tarihle ilgileniyorum

Öncelikli alanını belirlemen gerekiyor. Masanın başına oturup tüm Dünya tarihini öğreneceğim demek hem zamanı genişletip senin onda ustalaşmanı uzatacak hem de yapılması tavsiye edilmiyor. Alanım olduğu için 2.Dünya Savaşı'ndan örnek verelim, diyelim ki 2.D.S ilgini çekiyor ve bunu öğrenmek istiyorsun burada diğer tarihi konularda olduğu gibi en önemli şey çapraz okuma yapmaktır.

Çapraz okuma için de ilk başta kişisel düşüncelerimizi bir kenara bırakıp gerçekten öğrenme amacıyla yola çıkmamız gerekiyor. Hitleri sev veya sevme 2.D.S araştırması yapacaksan onun fikirlerini, yaptıklarını, sonuçlarını okuyup öğrenmen gerekiyor. Stalin'i sev veya sevme aynı şekilde onunda yaptıklarını, fikirlerini öğrenmen gerekiyor. Çapraz okumada öyle bir noktaya gelmelisin ki Sert bir Atatürkçü olmana rağmen (tamamen örnek amaçlı fikirlerini bilmiyorum) Atatürk düşmanı insanların kitaplarını okuyup bu adamların neyi savunduğunu öğrenip, neyi yanlış yorumladıklarına kadar senin fikir üretmen gerekiyor.

Diğer bir yöntem ise öğrendiklerini birilerine anlatmak. Uzun bir araştırma sonucunda insanlarla tarih tartışmalarına girebilirsin, onlarla fikir düellosu yapıp yanlış bildiklerini gösterebilirsin. Tartışma yapmak ve başkasına bildiğin şeyi öğretmek senin bilginide kalıcılaştıracaktır. Tabii ki 2 kitap okuyup bilen insanlarla tartışmaya çalışmak sadece seni cahil olarak gösterir bu sebeple kendini emin hissetmeden bir konu hakkında bilgili olduğunu iddia etmemek gerekiyor.[1]

Tüm Reklamları Kapat

1,469 görüntülenme

Kaynaklar

 1. haluk tatar. Haluk Tatar'ın Konu Hakkındaki Videosu. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Batuhan Ilgaz
Lise öğrencisiyim

Lise öğrencisiyim

Tarihi öğrenmek için ilk önce hangi alanda bilgi edinmek istiyorsun örnek vereyim türk tarihi. Türk tarihini Mete han dan Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bilgi edinmek istiyorsun. İlk öncelikle sana önerebileceğim ilk tavsiye kendi çapında yazı yazman. Neyden bahsettiğimi anlamıyorsan şöyle açıklayayım, bir konu hakkında kendi cümlelerin ile bir makale yazman. Türk tarihi hakkında doğru makale yazman için ilk öncelikle o konuyu araştırman gerekir,konuyu araştırdıktan sonra türk tarihinin gelişimi, türk liderlerinin kendi dönemlerinde ne başarılar yapmış vs. bu konular hakkında araştırma yaptıktan sonra bunu kendi cümlelerin ile yazıya dökmelisin. Makalen bittiğinde ise istiyorsan bunu bir yerde yayınlayarak tarih bilimine katkıda bulunabilirsin. Yani sana anlatma çalıştığım şey makale yazmak için o konuda bilgi sahibi olman gerekir o konuda bilgi sahibi olmak içinde araştırma yapman gerekir araştırma yaptığında ise bilgiler kafanda kalır kafanda kaldığında da o konu hakkında bilgi sahibi olursun ve bu edindiğin bilgileri ise kendi cümlelerin ile yazıya dökersin o konu hakkında bilgiyi unuttuğunda istediğin zaman açar bakarsın . Kitap ta okuyabilirsin sana kalmış ama sana sıkıcı gelir mi gelmez mi bilemem. Umarım yardımcı olmuşumdur :)[1][1]

Tüm Reklamları Kapat

366 görüntülenme

Kaynaklar

 1. youtu.be. Haluk Tatar'ın Konu Hakkındaki Videosu. Alındığı Tarih: 8 Kasım 2023. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aslan Aslan
Aslan Aslan
23K UP
Tarih Öğretmeni

Tarih öğrenmek Fizik Kimya vb bilimlerde olduğu gibi öğrenilmez Tarih biliminde bir formül yada sistem yoktur. Tarih merakla öğrenilen bir şeydir eğer merakın yoksa tarihi öğrenmezsin okuyacaksın bol bol okuyacaksın araştıracaksın merak edeceksin başucunda en az bir tane tarih kitabı olacak çapraz okuma işe yarayabilir. Ve bu arada her görüşten okuman lazım Atatürkçü hilafiyetci hepsinden okuman lazım ki diğer görüşler hakkında da bilgi sahibi olasın [1]

1,131 görüntülenme

Kaynaklar

 1. haluk tatar. Tarih Nasıl Öğrenilir?. (12 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2022. Alındığı Yer: https://www.youtube.com/watch?v=YH_l_NlAm-I | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close