Puan Ver
2
Puan Ver

Nasıl oluyor da bunaltıcı hava yer değiştirerek bizi serinletebiliyor?

Merhaba, açıkçası vantilatör ve yelpaze gibi araçların bizi nasıl serinlettiğini merak ediyorum. Sonuçta yaptıkları iş; bizi bunaltan aynı havayı evirip çevirip bize üflemekten ibaret. Havanın hareket etmesi, onu soğutuyor mu? Yoksa tüm olay havanın tenimize çarpma şiddeti ile mi ilgili?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhabalar,

Aslında sorduğunuz sorunun cevabı, vücudumuzun herhangi bir yerine kolonya sürdüğümüzde neden serinlediğimiz sorusunun cevabı ile aynı mantığı taşıyor. Genellikle bahsettiğiniz durumlarda, havanın sıcak oluşundan dolayı, insan vücudu, kendi ısı dengesini sağlamak için terlemek gibi bir düzine biyolojik faaliyet gerçekleştirir (bu faaliyetlere termoregülasyon adı verilir). Terledikten sonra, derimizin üstünde biriken su molekülleri, herhangi bir rüzgar kaynağıyla buluşunca buharlaşır. Buharlaşma sırasında moleküller, vücuttan ısı alarak serinleme dediğimiz hisse sebep olur. Kolonya konusunda rüzgar faktörüne ihtiyaç duyulmaz. Çünkü alkol başlı başına, düşük sıcaklıklarda daha hızlı buharlaşan bir yapıya sahip olduğu için, rüzgara ihtiyaç duymaksızın buharlaşır ve yine bize o meşhur "serinlik" hissini verir.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkesin üç gerçek okul müdürü vardır: duyuları, zeki arkadaşları ve kitapları.”
Henry Ward Beecher
Geri Bildirim Gönder