Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Papatya Demir
Papatya Demir
1,758 UP
Üye
0

Musa'nın kıssasında ki Firavun'un gerçek ölümü nedir?

Semâvi kitablar da bahs edilenler doğru mu? Günümüzde Ona ait olduğu söylenilen ceset haberi ne kadar doğru?
679 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kerem Hancıoğlu
Firavun konusunu araştırmaya çalışan meraklı bir insan

Öncelikle bu konuyu biraz açmak istiyorum

Eğer kastettiğin ceset Gebelin mumyaları ise onların firavunla hiçbir alakası yok Gebelin mumyaları yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bulunmuş mumyalardır ve Wallis Budge tarafından Gebelin yakınlarda ki bir kumdan mezarda keşfedilmişlerdir

İnanılanın aksine bu bedenler bir deniz kenarında yada bir su kaynağı kenarında bulunmamıştır

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi gelelim bu mumyaların yada daha doğrusu bize her seferinde firavun diye yutturulmaya çalışılan malum mumyaya ........

Bu mumya yapılan çalışmalar ile firavun olmadığı kesinleşmiş aynı zamanda ölümüne sebep olan şeyin ise sırtından giren sert bir cisim olduğu tespit edilmiştir

Mumyanın yaşı bakımından da zaten firavunların hüküm sürdüğü yıllara uymamaktadır

Khan Academy adlı kanalın bu mumya ile ilgili yaptıkları bir çalışma da mevcuttur ve internet üzerinden izlenebilir [1][1][2]

Eğer Gebelin mumyaları değil 2.Ramses i kastediyorsanız oda aradığınız kişi değildir çünkü 2.Ramses diş iltihaplanması sonucu hayatını kaybetmiş ve ölünce Firavunlar vadisi adlı yere gömülmüştür

Kaynaklar

 1. British Museum. Virtual Autopsy: Discover How The Ancient Egyptian Gebelein Man Died. Alındığı Tarih: 15 Ekim 2022. Alındığı Yer: British Museum | Arşiv Bağlantısı
 2. .. Khan Academy. Alındığı Tarih: 15 Ekim 2022. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close