Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Mozaisizm ve kimerizm ne tür anomalilerdir?

Kromozom anomalileri yapısal ve sayısal olmak üzere ikiye ayrılır. Buna göre mozaisizm ve kimerizm hangi başlık altında incelenebilir? Yoksa bunlar iki başlıktan da bağımsız mıdır? Ya da her ikisine de dahil olabilirler mi?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kimerizm; İki farklı sperm tarafından ayrı ayrı döllenmiş farklı iki yumurtanın gelişmesiyle oluşan iki embriyonun blastomer veya gastrula evrelerinde birleşerek tek bir canlı olarak doğmasıdır. Kimerik olarak adlandırılan bu birey doğmayan ikizinin de DNA sını taşıyordur.

Kimerik bireye örnek olarak Lydia Fairchild'ı verebilirim.

Mozaisizm;Bir bireyde veya dokuda genetik olarak farklı ancak tek bir zigottan meydana gelen en az iki farklı hücre dizisinin varlığına denir.

Yapısal anomalide, kromozomlar kırılıp anormal biçimde tekrar yapışmaktadır.(translokasyonlar,delesyonlar, duplikasyonlar..)

Sayısal anamolide is, kromozomların sayısal sapmaları genellikle ayrılamama sonucudur. Mitoz veya mayoz süresince, bir kromozomun iki kromatidi veya kromozom çiftlerinin birbirlerinden ayrılmamalarıdır. Bunun neticesinde kromozom çifti veya kromatidler, bir kardeş hücreye geçer ve diğer kardeş hücrelere de gönderilir. Ayrılmama maternal veya paternal gametogenezis sırasında oluşabilir.

Bu nedenle, mozaisizm ve kimerizm'i sayısal kromozamal anomaliler başlığı altında inceleyebiliriz.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. journalagent
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç düş kırıklığına uğramamış olanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder