Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
3

Merminin delip geçmesi mi vücutta kalması mı daha tehlikelidir?

9,334 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhabalar

Her ikisinin de tehlikesi son derece büyük olmakla beraber çesitli şartlarda iki durum birbirine üstünlük sağlayabilir. Örnegin mühimmat çekirdeği göğüs boşluğundan kaburgalara temas etmişse mühimmatın içeride kalması çok daha sağlıklı bir durum olacaktır. Çunku delip gecerse akcigerlere temas edebilir veya delebilir. Akciğerin delinmesi durumu sıcak çatışmalarda yaşanması istenecek son olaylardandir.

Tam zıttı bir durumun avantaj sağlaması da mümkündür. Örnegin mühimmat, omurgaya temas ederse ve saplanır kalırsa sinir uçlarına zarar vermeye devam eder. Dolayisiyla en iyi ihtimalle felçlik çoğu zaman kacinilmaz gerçeklerden birisi olur. Eger deler gecerse veya kemikten sekerse sinirlerin gördüğü zarar merminin saplanmasindan daha az olabilir. Bu da saplanmaya nazaran biraz daha hareket avantaji kazandırır. Ancak belirtmekte yarar var omurgaya temas eden her mühimmat hayatta kalma şansını oldukça düşürecektir ister saplansin ister delsin. Ayni zamanda sıcak çatışma bölgesinde mermi çekirdeğini çıkarmaya çalismak deveye hendek atlatmaktan zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuc olarak ikisinin de çeşitli şartlarda birbirlerine avantaj sağladıkları söylenebilir ancak kabaca bahsettiğimiz bu durumlar daha saymadigimiz mühimmatın tipine, giriş hızına (mesela her durum ve sartta sert bir zeminden sekip temas etmesi, direkt temastan cok daha avantajlidir.) ve hatta bulunduğunuz bölgenin fiziki coğrafi şartlarına bile bağlıdır. (Örnegin Vietnam Savaşı arefesinde Amerikan ordusunun kullanımına verilmiş M16 piyade tufeklerinin muhimmati (5.56) bölgenin şartları dikkate alındığında 7.62 lik muhimmatlara göre cogunluklu olarak kisinin bedeninde kalarak hayatta kalma şansını arttırmıştır. Muhimmat çeşitlerini inceleyerek benzer bir cikarimda bulunmaniz icin bir kaynağı asagi bırakıyorum.) Yine de her ne sartta olursa olsun mermiyle yaralanmak cogu zaman temas ettiği yere bagli olmaksızın ölüm riskini yüksek oranda arttırır. Ister saplansin ister delsin.

568 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Mermi. (31 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close