Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba,ayni ofiste sosyal mesafe korunarak yaklasik 15 kisi calisiyorsa gun boyu maske takmayi onerir misiniz? Asili kalan damlaciklar hasta eder mi?

Bilim dunyasinin net yanit veremedigi acik ve kapali alanda asili kalan damlaciklar ve enfekte etme gucunu merak ediyorum.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
2 Cevap

East Anglia Üniversitesi'nden Paul Hunter bir hastanın öksürmesi ya da hapşırması sırasında ortaya çıkan "damlacıkların havadaki partiküllere nazaran daha hızlı bir biçimde zemine düşeceğini" zira bunların bir sprey aracılığıyla sıkılan bulutsudan daha ağır olduklarını ifade ediyor.Maskenin türü önemli her tarafta gördüğün maskeler seni virüsten korumaz.Şuan yasaklandı reçeteyle satılıyor ama virüsün sana solunum yoluyla ulaşmamasını istiyorsan filtreli maske gerekir. ffp2,ffp3 gibi.Diğer gördüğün cerrahi maskeler sadece hastalar için öksürdüklerinde,hapşırdıklarında virüs yayılmasını önlemek için. Ayrıca bilim kurulu üyesi Prof.Dr Levent Yamanel,corona virüsünün zannedildiğinin aksine havada asılı kalmadığını belirterek, "Çünkü bu damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen bir enfeksiyon. Tüberküloz gibi mikroplar havada asılı kalırlar, bu öyle bir mikrop değil" diyerek belirtiyor.Tavsiyem hepiniz Masketakın bazı zamanlar yakın temasta bulunabilirsiniz. Bunun yanında havada kalan damlacıklardan ziyade dezenfektan çok daha önemli.Virüs damlacıktan daha çok yüzey ile temastan bulaşıyor. işyerinde kaldığın sürece el hijyenine çok dikkat et.

Teşekkür (1)
2

Kaynaklar

  1. sözcü
  2. ntv
  3. tozmaskesi

Bu konuda bitmeyecek tartışmaya hiç girmeden başka bir perspektiften yaklaşarak bir çalışma verisi ile yanıt vermeye çalışayım. Ameliyathanede kullanılan kumaş ve tek kullanımlık maskelerdeki bakteri sayısının ölçüldüğü bir çalışma sonucuna göre yaklaşık 2 saat boyunca maske taktığınızda hiç takmamış gibi kolonize oluyorsunuz. Viruslerin boyutunun bakterilere göre daha küçük olduğunu da eklemek isterim.

Teşekkür (1)
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kendi özgürlüğünüzü korumanın tek yolu başkalarının özgürlüklerini korumaktır. Ancak ve ancak ben özgürsem, sen de özgürsün.”
Clarence Darrow
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder